Nowe budownictwo – jakie są jego wady i zalety?

Zarówno nowe budownictwo, jak i rynek wtórny mają swoich fanów i przeciwników. Niższe ceny można zwykle obserwować w blokach z wielkiej płyty lub kamienicach, jednak swoboda aranżacyjna, jaką dają nowe mieszkania, również jest bardzo istotna. Jakie zalety i wady mają mieszkania na sprzedaż na nowych osiedlach?

Cena nowych mieszkań

Czynnikiem, który może odstraszać od zakupu nowych mieszkań i domów na sprzedaż, jest ich stosunkowo wysoka cena. Należy jednak pamiętać, że często wraz z nią zwiększa się także jakość użytych materiałów, a także prestiż i bezpieczeństwo miejsca, w którym zlokalizowana jest nieruchomość.

Możliwości aranżacyjne

Pod względem aranżacji mieszkania wszystko zależy od konkretnego przypadku. Lokale w blokach z wielkiej płyty często są w pewien sposób standaryzowane i pasuje do nich większość mebli, jednak małe, niefunkcjonalne łazienki i kuchnie bywają sporym utrudnieniem. W przypadku nowego mieszkania deweloperskiego często istnieje możliwość modyfikacji projektu i dostosowania go do własnych potrzeb.

Miejsca parkingowe

Możliwość zakupu własnego miejsca parkingowego jest niewątpliwie ogromnym atutem nowych mieszkań. Parkingi przed blokami z wielkiej płyty, są zwykle zbyt małe w stosunku do potrzeb mieszkańców budynku. W wielu nowo powstałych budynkach istnieją też windy, które umożliwiają wygodne przemieszczenie się z parkingu podziemnego wprost do mieszkania.
Zaangażowanie w zarządzanie nieruchomością
W tym przypadku wszystko zależy od osób, które będą Twoimi sąsiadami. Jednak bardzo często nowe osiedla zamieszkują osoby młodsze, które za pomocą mediów społecznościowych aktywizują mieszkańców do wspólnego działania i decydowania o bieżących sprawach. W mieszkaniach z rynku wtórnego częściej można spotkać się z administracją, która raczej utrudnia wiele kwestii.

Lokalizacja

Choć istnieje wiele wyjątków, to zwykle mieszkania z drugiej ręki są pod niektórymi względami bardziej atrakcyjnie zlokalizowane. Nowe osiedla rzadko powstają w ścisłych centrach miast – nie ma tam już miejsca na rozbudowę.

Infrastruktura

Kolejnym atutem, którym wyróżniają się mieszkania z drugiej ręki, jest funkcjonująca infrastruktura. Powstawanie sklepów i różnych punktów usługowych oraz tras komunikacji miejskiej jest długotrwałym procesem. Nowopowstałe osiedla zwykle muszą więc nieco zaczekać, zanim w naturalny sposób obrosną prawdziwą tkanką miejską.

Bezpieczeństwo

W tym zakresie zwykle więcej zalet mają nowe osiedla deweloperskie, które zwykle są ogrodzone. Często mają także własną ochronę, która utrudnia wstęp osobom niepożądanym i zmniejsza ryzyko kradzieży czy napadu. Mieszkanie w starym budownictwie zwykle nie zapewnia takiego poziomu bezpieczeństwa.
 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *