Leasing w najprostszym ujęciu jest formą finansowania polegającą na nabyciu prawa używania rzeczy w zamian za określone opłaty.
Leasing to forma umowy cywilnoprawnej, zbliżona do najmu czy dzierżawy. Polega na przekazaniu rzeczy w użytkowanie na czas określony. Leasingobiorca zobowiązuje się do ponoszenia na rzecz leasingodawcy opłaty leasingowej. Opłata leasingowa jest zwykle ustalana wg określonych uregulowań prawnych, jest rozłożona na raty uzgodnione przez obie strony umowy oraz mieści w sobie obok części lub całości wartości leasingowanego mienia r&;wnież należne odsetki.
Kodeks cywilny wprowadza zamiast pojęcia leasingodawca pojęcie finansujący, a zamiast leasingobiorca – korzystający.
Kiedyś umowa leasingu w Polsce była umową nie nazwaną (nie była uregulowana w kodeksie cywilnym). Ustawa z dnia 26 lipca 2000 r. o zmianie ustawy – kodeks cywilny wprowadziła do katalogu um&;w nazwanych umowę leasingu.
Umowa leasingu
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytk&;w przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, r&;wne co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
@@
Leasing jest inną formą finansowania niż kredyt. Zasadniczą r&;żnicą jest fakt, że w trakcie trwania umowy leasingu rzecz będąca jej przedmiotem pozostaje cały czas własnością finansującego. Co prawda przy kredytach stosuje się przewłaszczenie rzeczy jako formę zabezpieczenia, ale przewłaszczenie rodzi zupełnie inne skutki cywilnoprawne i podatkowe niż własność.
Sprawdź leasingodawcę
Czy leasingobiorca powinien interesować się kondycją finansową leasingodawcy? Przecież to od leasingobiorcy firmy żądają zaświadczeń o nie zaleganiu i dochodach. Musisz wiedzieć, że zdecydowanie powinieneś zbadać kondycję finansową firmy, od kt&;rej bierzesz w leasing środki trwałe – czynisz to we własnym interesie. Możesz od niej zażądać zaświadczenia o nie zaleganiu w zobowiązaniach podatkowych, terminowym opłacaniu składek itp. Dobra firma leasingowa powinna dysponować zawsze aktualnymi zaświadczeniami.
Możesz r&;wnież żądać odpowiednich wypis&;w z rejestr&;w sądowych – tam ujawnia się fakt pozostawania w zadłużeniu. Staranność przy wyborze firmy powinieneś zachować właśnie z tego powodu, że w trakcie trwania umowy rzeczy będące jej przedmiotem pozostają własnością finansującego. Jeżeli finansujący popadnie w tarapaty (albo co gorsza już się w nich znajduje) może Cię spotkać bardzo niemiła niespodzianka.
W dowolnym momencie leasingu (nawet jeśli spłaciłeś już 90% jego wartości) po rzecz, kt&;rą użytkujesz może zgłosić się komornik sądowy lub poborca skarbowy. Musisz r&;wnież wiedzieć, że na rzeczy najczęściej ustanowiony jest zastaw bankowy, będący zabezpieczeniem kredytu, udzielonego firmie leasingowej, kt&;ra swoje zakupy finansuje właśnie z kredyt&;w (bardzo rzadko ze środk&;w własnych). Tak więc ryzyko umowy leasingu obejmuje najczęściej trzy strony:
1) Bank finansujący – może nie odzyskać pieniędzy od firmy leasingowej, ale ma zabezpieczenie na rzeczy, kt&;rą używasz (dodatkowo jeszcze inne zabezpieczenia),
2) Firma finansująca – może nie otrzymać wszystkich rat od Ciebie, ale ma zabezpieczenie na rzeczy, kt&;rą używasz (a dodatkowo jeszcze weksel i czasami poręczenie),
3) Ty – możesz utracić używaną rzecz bez swojej winy (firma finansująca nie płaci podatk&;w, składek ZUS, zalega bankom, ma innych wierzycieli) – na dodatek nie masz żadnego zabezpieczenia – przysługuje Ci co prawda roszczenie w stosunku do firmy finansującej – ale od bankruta wiele nie uzyskasz.
Tak więc Twoje ryzyko jest dużo większe niż ryzyko finansujących – o czym będziesz musiał zapewne przypomnieć po zażądaniu odpowiednich zaświadczeń.
Leasing ze względu na podmiot finansujący (udzielający leasingu) można podzielić na dwie grupy – leasing bezpośredni i leasing pośredni, natomiast ze względu na skutki podatkowe jakie rodzi – na leasing operacyjny i kapitałowy (finansowy).
Rodzaje leasingu
W zależności od parametr&;w, jakie charakterystyczne są dla danej umowy, leasing możemy uznać za finansowy lub operacyjny. Jeżeli umowa nie spełnia warunk&;w postawionych w ustawie o podatku dochodowym, powinniśmy uznać ją za umowę najmu lub dzierżawy (w sensie skutk&;w podatkowych, jakie taka umowa rodzi).
Leasing bezpośredni
Z leasingiem bezpośrednim stykamy się w kontaktach z producentami d&;br zbywalnych. Służy on bowiem do kredytowania nabywc&;w towar&;w produkowanych przez leasingodawcę. Najczęściej leasing bezpośredni występuje u producent&;w samochod&;w, ale w krajach gospodarki rynkowej prawie wszyscy producenci droższych środk&;w trwałych stosują tę formę wspomagania dystrybucji. W leasingu bezpośrednim dużo częściej istnieje możliwość wymiany używanej rzeczy na nowszą po jej zestarzeniu się technologicznym, często też występują leasingi na dość kr&;tkie, kilkumiesięczne okresy czasu, po kt&;rych rzecz wraca do leasingującego. Leasing bezpośredni jest zwykle nieco tańszy od leasingu pośredniego – wynika to z mniejszych koszt&;w kredytowania rzeczy wynajmowanych.
Leasing pośredni
Jest to dominująca forma leasingu na rynku polskim. W leasingu pośrednim występuje zawsze wyspecjalizowana firma leasingowa, kt&;ra zakupuje dla leasingobiorcy wskazaną rzecz, aby ją p&;źniej wynajmować. Leasing pośredni jest droższy od bezpośredniego. Kupowana rzecz ma cenę ustaloną dla użytkownika końcowego, do tej ceny należy doliczyć koszt kredytowania i marżę pośrednika – czyli firmy leasingującej. W leasingu pośrednim umowy zawierane prawie zawsze na dłuższe okresy, a po zakończeniu umowy leasingowana rzecz zostaje u finansującego lub zostaje sprzedana korzystającemu albo osobie trzeciej. Niekt&;re firmy stosują już mechanizmy wymiany sprzętu na nowszy w trakcie trwania jednej umowy leasingowej, co dotychczas było charakterystyczne dla leasingu bezpośredniego.
Podział leasingu na kapitałowy i operacyjny ma charakter terminologiczny. W ustawach podatkowych taki podział nie występuje. Podział jaki występuje ze względu na parametry umowy polega na określeniu, kto, finansujący czy korzystający, zalicza do koszt&;w uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne oraz co stanowi przych&;d i koszt odpowiednio u korzystającego i finansującego.
Leasing kapitałowy (finansowy)
Charakterystyczną cechą leasingu kapitałowego jest fakt, że ewidencyjnie, przez cały okres trwania umowy leasingu, przedmiot umowy traktowany jest jako własność korzystającego , czyli leasingobiorcy (nie dotyczy to własności w sensie kodeksowym tylko rachunkowym). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest spos&;b ewidencji i zarachowania wydatk&;w związanych z leasingiem. Amortyzacji środka trwałego dokonuje korzystający, finansujący wystawia faktury na raty czynszu leasingowego zawierające kwoty rozbite na ratę kapitałową i odsetkową. Jeśli takiego rozbicia nie ma, wyznacza się je biorąc pod uwagę wartość początkową środka trwałego i czas trwania umowy.
Korzystający w koszt uzyskania przychodu zalicza comiesięczne odpisy amortyzacyjne i część raty dotyczącą odsetek. Finansujący do przychodu zalicza wyłącznie część dotyczącą odsetek oraz, w momencie zakończenia umowy, doch&;d ze sprzedaży środka trwałego, wyliczany na zasadach określonych w ustawie o pdof lub pdop.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny ze względu na korzystne skutki podatkowe, jakie rodzi u korzystającego jest formą leasingu najbardziej pożądaną przez klient&;w firm leasingowych. Środek trwały w trakcie umowy leasingu operacyjnego stanowi w sensie rachunkowym własność finansującego, i on dokonuje od niego odpis&;w amortyzacyjnych zaliczając je w swoje koszty uzyskania przychod&;w. Do przychod&;w zalicza wartość całej raty czynszu. Natomiast korzystający całość rat czynszu leasingowego zalicza w koszty. Po zakończeniu umowy strony mają trzy możliwości: odsprzedaż osobie trzeciej, sprzedaż korzystającemu i przedłużenie umowy.