Nowe koszty uzyskania przychodów i niższy PIT

Od 1 października obniżona została stawka podatku PIT, a koszty uzyskania przychodów są dwukrotnie wyższe. Celem tych zmian jest zminimalizowanie obciążeń podatkowych dla osób osiągających niewysokie pensje, a w szerszej perspektywie niższy PIT ma poprawić aktywność zawodową w Polsce.

Ulga na złe długi w PIT i CIT

Mając na uwadze rozwój przedsiębiorczości i poprawę płynności finansowej MŚP, Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany w podatku dochodowym – ulgę na złe długi. Ma mieć ona zastosowanie do transakcji handlowych zawartych po 31 grudnia 2019 r.

Rynek pracownika, czy rynek dobrego pracodawcy?

W 2017 roku zaledwie 14 proc. firm posiadało strategię HR. Nie jest to zachwycająca statystyka. Dlaczego w "dobie pracownika" pracodawcy nie mają planu działania i pomysłów, by przyciągnąć specjalistów? Co ciekawe, firmy nie mają również strategii dotyczącej sprzedaży i produkcji.

Hipotermia – reakcja na kryzys finansowy w twojej firmie

Są trzy rzeczy, które na pewno zdarzą się w biznesie. Podatki - obciążenia finansowe, które zawsze będą na naszej firmie spoczywać. Zmiana - świat, technologie - wszystko, co ma wpływ na naszą firmę się zmienia. Porażka - coś nam nie wyjdzie - albo mówiąc dosadniej: po prostu się spieprzy.

Menedżer kontra przedsiębiorca

W latach 90 w Polsce, w głowach moich rówieśników panował kult korporacyjnego menedżera. Dobrze zarabiająca, wykształcona osoba, awansująca po szczeblach kariery, czasem nawet je przeskakująca, osiągająca cele finansowe, zawodowe, rodzinne.

Sukcesja w firmie

Sukcesja gospodarcza to jedno z największych wyzwań, które obecnie stoi przed polskimi przedsiębiorcami. Wynika to z faktu, że pierwsze pokolenie osób, które po transformacji ustrojowej zarejestrowało swoje firmy, osiąga wiek emerytalny.