Niestabilność przepisów podatkowych i niejednoznaczność ich interpretacji sprawiają, że rozwiązań należy szukać możliwie szeroko. Właśnie dlatego firma Risk Partner, twórca rozwiązań budujących bezpieczeństwo finansowo-prawne przedsiębiorców, rozpoczęła kampanię edukacyjną o nazwie „Po pierwsze biznes“, w ramach której od września do listopada 2012 r. w całej Polsce odbywają się spotkania poświęcone bezpieczeństwu fiskalnemu firm. Akcję otworzyło spotkanie w Krakowie, kolejne miały miejsce w Katowicach, Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, we Wrocławiu i w £odzi. Gośćmi honorowymi byli m.in. prof. Witold Modzelewski i dr Jerzy Bielawny z ISP. W listopadzie odbyła się podsumowująca akcję konferencja w Warszawie.
Badania i statystyki – co mówią?
Wśród pierwszej piętnastki wprawiającej przedsiębiorców w poczucie stresu blisko połowa związana jest w mniejszym lub większym stopniu z działalnością̨ państwa – opłaty na rzecz państwa (82 proc.), zmieniające się przepisy (78 proc.), sytuacja gospodarcza (77 proc.), kontrole ZUS i US (65 proc.), kontakty z administracją (59 proc.), ewentualne kary (59 proc.), rozliczenie podatków (47 proc.)*.
I słusznie, bo w raporcie z kontroli za 2011 rok Ministerstwo Finansów podało informację, że 74,6 proc. kontroli przeprowadzonych w roku ubiegłym zakończyło się wystawieniem mandatów w firmach. W 2011 r. do polskich sądów wpłynęło ponad 49 000 spraw w tym zakresie, z czego prawie 90 proc. zakończyło się wyrokiem skazującym.
Co robić? Po pierwsze, zapobiegać
Niestabilny system podatkowy w Polsce sprawia, że prowadzenie firmy staje się coraz bardziej ryzykowne. Agresywne interpretacje urzędników, zawiłe i zmieniające się prawo podatkowe to realne zagrożenia dla prowadzenia własnego biznesu. Aby to zagrożenie zminimalizować, firmy coraz częściej podejmują działania w zakresie zwiększenia swojego bezpieczeństwa fiskalnego.
Bezpieczeństwo podatkowe firmy to przede wszystkim szereg działań i kompetencji własnych działów księgowości czy biur rachunkowych. Dużo zależy również od zewnętrznych ekspertów i doradców podatkowych wspierających proces optymalizowania należności podatkowych i kosztów obsługi. Wiele w kwestii budowania bezpieczeństwa firmy w obszarze podatków, parapodatków i różnego typu obciążeń fiskalnych zależy także od osób zarządzających i ich zrozumienia konieczności strategicznego podejścia do tej kwestii. Uzupełnieniem tworzonego przez firmę bezpieczeństwa podatkowego są nowoczesne ubezpieczeniowe rozwiązania ochrony podatkowej.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa rozliczeń podatkowych, ograniczenia ryzyka odpowiedzialności karnoskarbowej, usprawnienia zarządzania podatkami, a także aby wpłynąć na minimalizację ryzyka popełnienia błędów merytorycznych w rozliczeniach podatków, podatnik w szczególności powinien:
1. w przypadku kontroli i postępowań podatkowych powierzyć swoje sprawy osobom posiadającym wiedzę i doświadczenie w tym zakresie,
2. wdrożyć wewnętrzne instrukcje (regulaminy) podatkowe w celu nadzoru nad ewidencjonowaniem, rozliczaniem i deklarowaniem, a także ograniczenia ryzyka karnoskarbowego,
3. korzystać z doradztwa podatkowego, ponieważ prawo podatkowe nie jest ani proste, ani stabilne,
4. przeprowadzać okresowe przeglądy podatkowe weryfikujące prawidłowość złożonych deklaracji i dokonanych rozliczeń podatkowych,
5. przeprowadzać okresowe przeglądy ksiąg rachunkowych i innych ewidencji podatkowych.
Po drugie, dzielić się wiedzą
W tym celu firma Risk Partner rozpoczęła akcję edukacyjną skierowaną do sektora MSP. Na potrzeby kampanii uruchomiony został serwis internetowy www.popierwszebiznes.pl, na którym na bieżąco aktualizowane są materiały edukacyjne dla firm.
Od września tego roku Risk Partner wraz z Partnerami – PKPP Lewiatan, Instytutem Studiów Podatkowych oraz firmą Allianz – zorganizował cykl regionalnych konferencji bezpieczeństwa podatkowego, podczas których najwybitniejsi polscy eksperci z tej dziedziny, z profesorem Witoldem Modzelewskim na czele, podpowiadali, jak w praktyce bronić się przed fiskusem za pomocą dostępnych na rynku narzędzi i rozwiązań. Na bazie studium przypadków, własnej wiedzy i przeglądu instrumentów ochrony podatkowej w Polsce zaprezentowali uczestnikom najbardziej skuteczne metody gwarantujące bezpieczeństwo fiskalne przedsiębiorców.
Agresywne interpretacje urzędników to nie fikcja – najważniejsze wnioski z konferencji regionalnych
Głównym tematem spotkań z przedsiębiorcami było omawianie ryzyka podatkowego, z jakim na co dzień spotykają w swojej pracy, a z którego najczęściej nie zdają sobie sprawy. Problem ten szczegółowo prezentowany był przez samego prof. Witolda Modzelewskiego. Dużo czasu poświęcił również na omówienie aktualnej sytuacji związanej z podatkami w Polsce, a także najbliższych zmian w prawie dotyczących fakturowania.
Zaprzyjaźniona pani adwokat, która reprezentuje zarówno w sprawach karnych, jak i karno-skarbowych, stwierdziła kiedyś, że łatwiej wybronić dziesięciu morderców, niż jednego oskarżone go z Kodeku Karnego Skarbowego – mówił dr Jerzy Bielawny, komentując dynamikę wzrostu skazań w sprawach skarbowych.
Na konferencjach omówiono także szczegółowo wyniki badań DNA Small Biznesu, które w kwietniu 2012 r. przeprowadzone zostały przez firmę 4P Research we współpracy z organizatorem i pomysłodawcą akcji. Mirosław Klimas, ekspert firmy w tworzeniu rozwiązań ubezpieczeniowych służących ochronie podatkowej, przedstawił najskuteczniejsze metody zmniejszenia ryzyka fiskalnego w przedsiębiorstwie.
Zabrnęliśmy tak głęboko w ślepą uliczkę, że nie da się już poprawić istniejącego systemu podatkowego – powiedział prof. Witold Modzelewski, zapytany o to, czy w ogóle możliwe jest uproszczenie i obniżenie przepisów podatkowych.
23 listopada 2012 r. w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące konferencje regionalne. O swoich doświadczeniach z fiskusem opowiedział m.in. Marcin Kołodziejczyk, założyciel stowarzyszenia Niepokonani 201, a spotkanie poprowadził Przemysław Talkowski, współautor programu „Państwo w Państwie”, emitowanego na antenie telewizji Polsat.
Organizator i pomysłodawca akcji – Risk Partner, ekspert w konstruowaniu i rozwoju rozwiązań z zakresu ochrony ubezpieczeniowej dla firm.