Perspektywy rozwoju faktoringu internetowego

Najnowsze badanie Kaczmarski Group „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”, pokazuje, że faktury z odroczonym terminem płatności wystawia już 86 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. W co drugiej firmie (55 proc.) zdarzają się problemy z terminowym regulowaniem zapłaty przez kontrahentów.

To skłania przedsiębiorców do szukania nowoczesnych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą im lepiej kontrolować spływ należności, a z drugiej zabezpieczą ich płynność finansową w razie problemów z płatnością ze strony klientów. Jednym z takich rozwiązań jest faktoring.

Jeszcze do niedawna faktoring był usługą finansową skierowaną wyłącznie do dużych firm. eFaktoring przeniósł tę praktykę na nowy poziom: umożliwił finansowanie faktur mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, eliminując zbędne formalności i biurokrację dzięki automatyzacji procesów.

Dziś faktoring online jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem, które pozwala skrócić czas oczekiwania na pieniądze i tym samym ochronić płynność finansową każdego przedsiębiorstwa. Jednak oprócz zaawansowanych aspektów technologicznych, musi też gwarantować bezpieczeństwo w transakcjach realizowanych przez Internet. Do tego niezbędne są: odpowiednie zarządzanie ryzykiem i weryfikacja klienta.

Automatyzacja procesów, elastyczność i bezpieczeństwo transakcji

Największym atutem eFaktoringu jest eliminacja biurokracji. Mali przedsiębiorcy korzystają chętnie z tej formy finansowania, ponieważ pozwala im ona skupić się na operacyjnej stronie biznesu, zamiast tracić czas na uciążliwe procedury.

Automatyzacja procesów sprawia, że przedsiębiorca może zawnioskować o finansowanie z dowolnego miejsca na świecie i otrzymać środki finansowe z faktur bezpośrednio na konto bankowe w zaledwie kilka minut. To proces w 100 procentach online, począwszy od wypełnienia formularza, przez dostarczenie informacji o fakturze, po podpisanie umowy kodem SMS.

@@

Ponadto faktoring nie generuje dodatkowego zadłużenia. Przedsiębiorca może ponieść jednorazowy koszt, zamiast podpisywać długoterminową umowę, jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego czy leasingu. Ten brak obowiązku długotrwałej współpracy i dowolność w doborze faktur zgłaszanych do finansowania są istotną przewagą dla przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie zarządzać płynnością finansową w firmie.

Automatyzacja odgrywa również ważną rolę w ocenie ryzyka i weryfikacji klienta. Ponieważ błyskawiczna analiza wielu danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, dotyczących klienta i historii jego płatności, zabezpiecza zarówno interesy instytucji finansowej, jak i wpływa na bezpieczeństwo transakcji. Dlatego firmy oferujące faktoring online muszą mieć wdrożone zaawansowane systemy zarządzania ryzykiem, które chronią obie strony procesu.

Automatyczna ocena ryzyka dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku przez klienta, by w efekcie zakwalifikować daną fakturę do finansowania. To rozwiązanie nie wydłuża w żaden sposób czasu potrzebnego na decyzję, a wręcz można powiedzieć, że go optymalizuje.

Ocena ryzyka odbywa się wyłącznie na podstawie danych pochodzących z raportów gospodarczych i baz rynkowych, a nie na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów. Dlatego oprócz faktury nie wymaga od niego żadnej dodatkowej dokumentacji. Obok oceny przedsiębiorcy firma faktoringowa ocenia też jego kontrahenta, który finalnie będzie opłacał fakturę. I w zależności od jego oceny zasugeruje różne rodzaje faktoringu.

Ważny gracz w rewolucji cyfrowej

Rynek faktoringu internetowego stoi również przed wyzwaniami. Warto pamiętać, że instytucje pozabankowe, fintechy, potrafią zarządzać podwyższonym ryzykiem, ale zbyt młode i niedoświadczone start-upy faktoringowe, choć niezwykle innowacyjne, często znikają z rynku ze względu na brak stabilności finansowej. Wygrywają najlepiej zarządzane podmioty, posiadające unikatowe know-how i dostęp do kapitału, które mają wypracowane przewagi konkurencyjne.

W 2024 r. automatyzacja procesów w eFaktoringu nadal będzie istotnym elementem jego rozwoju. Dążenie do jeszcze większej efektywności i szybkości finansowania będzie napędzać innowacje w tej dziedzinie.Nie mniej ważne będą kwestie bezpieczeństwa transakcji oraz właściwej oceny ryzyka. Faktoring online bowiem to nie tylko dostawca nowoczesnych usług finansowych, lecz również ważny gracz w rewolucji cyfrowej.

Perspektywy rozwoju eFaktoringu są obiecujące, zwłaszcza w kontekście innowacji technologicznych. Obecnie obserwujemy dynamiczną rewolucję cyfrową na rynku finansowym, a mikrofaktoring online staje się integralną częścią tego procesu. Faktorzy wykorzystują najnowsze technologie, wprowadzają nowe pomysły i standardy, zwiększając elastyczność i dostępność tego rodzaju finansowania dla coraz większej rzeszy przedsiębiorstw. I dobrze, bo dzięki temu skutecznie wspierają przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, w budowaniu ich bezpieczeństwa finansowego.

Autor: ekspert firmy faktoringowej NFG

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Faktoring, jako narzędzie wspierające wzrost sprzedaży

Faktoring – jak to działa?

Faktoring to proces, w którym firma przekazuje swoje nieuregulowane faktury (czyli zobowiązania klientów do zapłaty) firmie faktoringowej w zamian za natychmiastową wypłatę pewnej części ich wartości. Faktoring obejmuje trzy główne strony: sprzedawcę (czyli firmę dostawczą), klienta (kupującego) oraz firmę faktoringową.

Szybsza płynność finansowa

Jednym z najważniejszych korzyści, jakie oferuje faktoring, jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa. W tradycyjnym modelu, po wystawieniu faktury, przedsiębiorstwo musi często czekać kilka tygodni lub nawet miesięcy, zanim klient ureguluje swoje zobowiązanie. W międzyczasie firma może napotkać na trudności finansowe, które ograniczają jej zdolność do inwestycji i rozwoju.

Faktoring eliminuje ten problem, pozwalając firmie uzyskać natychmiastową gotówkę na swoje nieuregulowane faktury. To z kolei umożliwia przedsiębiorstwu szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku, zwiększenie produkcji, rozszerzenie oferty lub nawet zakup nowych aktywów. Dzięki faktoringowi firma ma większą swobodę w zarządzaniu swoim kapitałem i może bardziej efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby.

Zwiększenie sprzedaży

Faktoring może również wspierać wzrost sprzedaży poprzez kilka mechanizmów. Po pierwsze, poprawa płynności finansowej pozwala firmie na bardziej agresywne strategie marketingowe i promocyjne. Może ona inwestować w kampanie reklamowe, oferować klientom korzystniejsze warunki handlowe, czy nawet wprowadzać nowe produkty lub usługi na rynek. To wszystko może przyciągać nowych klientów i zwiększać obroty firmy.

Skoncentrowane zarządzanie finansami

Faktoring pozwala również przedsiębiorcom na skoncentrowanie się na swojej głównej działalności. Dzięki wyeliminowaniu konieczności śledzenia i odzyskiwania należności, firma może bardziej efektywnie zarządzać swoim czasem i zasobami. Skoncentrowane zarządzanie finansami pozwala na lepszą kontrolę nad kosztami i zyskami oraz podejmowanie szybszych i bardziej strategicznych decyzji.

Podsumowanie

Faktoring to narzędzie, które może znacząco wspierać wzrost sprzedaży przedsiębiorstwa. Poprzez poprawę płynności finansowej, umożliwia szybsze reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe i bardziej agresywne strategie marketingowe. Ponadto, pomaga budować silniejsze relacje z klientami oraz pozwala na skoncentrowane zarządzanie finansami. Dla wielu firm faktoring staje się kluczowym elementem ich sukcesu, pozwalając im rozwijać się i prosperować w konkurencyjnym środowisku biznesowym.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie chcesz brać kredytu? Weź faktoring

Zarówno kredyt, jak i faktoring pozwalają firmie pozyskać środki na prowadzenie działalności. Odbywa się to jednak w zupełnie inny sposób. Uzyskanie kredytu to po prostu pożyczenie niezbędnych środków z banku, faktoring z kolei umożliwia przedsiębiorcy przyspieszenie pozyskania należnych mu środków z wystawionych przez niego nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności (zob. Jak ustalić termin płatności faktury?). Omówimy poniżej kilka istotnych różnic między tymi sposobami finansowania bieżącej działalności.

Faktoring nie wpływa na bilans firmy

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi produktami finansowymi jest to, że faktoring nie jest zobowiązaniem tak jak kredyt. Środki z faktoringu nie są pożyczone, firma może traktować je jak własne – po prostu dzięki firmie faktoringowej odzyskuje wcześniej należne jej płatności od odbiorców. One są również aktywami przedsiębiorstwa, czyli faktoring jest sposobem wykorzystania aktywa innego niż majątek trwały (nieruchomości i ruchomości), czy obrotowy (zapasy) do uzyskania finansowania (płynności).

Koszt finansowy faktoringu księguje się nie na bilansie, ale jako koszt działalności, co oznacza, że – w przeciwieństwie do kredytów – nie wpływa na zdolność kredytową firmy. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które dbają o strukturę finansowania własnego i zewnętrznego oraz z różnych powodów nie chcą się zadłużać. Dodatkowo – w ramach faktoringu pełnego – przedsiębiorca może całkowicie zdjąć ze swoich barków ryzyko niewypłacalności kontrahenta, co też pozytywnie wpływa na wskaźniki finansowe, dzięki szybkiej zamianie wszystkich należności
na gotówkę. W przypadku kredytu to ryzyko spoczywa na przedsiębiorcy i to on ponosi koszty niewypłacalności odbiorcy.

@@

Uproszczone formalności w faktoringu

Finansowanie w postaci faktoringu tym też różni się od kredytu bankowego, że w procesie oceny, poprzedzającym podpisanie umowy faktoringowej, nie stosuje się bankowych wskaźników zdolności kredytowej. Firm faktoringowe, nie zamykają się na przedsiębiorstwa, które mają jakiś poziom zadłużenia, a więc obniżoną zdolność kredytową czy borykają się z przejściowymi problemami płynnościowymi. Istotna bowiem jest nie historia firmy, badana przez banki, ale jej obecni odbiorcy oraz plany sprzedażowe, bo to kontrahenci spłacają zobowiązanie faktorowi, a nie przedsiębiorca jak w przypadku kredytu.

Tym samym faktoring może być też dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie istnieją zbyt długo na rynku lub nie posiadają majątku trwałego wymaganego przez banki jako zabezpieczenie. Często faktorzy mają też specjalną ofertę dla najmniejszych firm, którym znacznie trudniej pozyskać kredyt w banku.
Po faktoring mogą też sięgać firmy bez problemów z zatorami płatniczymi, ale z długimi okresami płatności, które chcą się po prostu szybciej rozwijać (zwiększać moce produkcyjne, zdobywać nowych klientów) dzięki przyspieszeniu przepływów pieniężnych. Jedną
z zalet faktoringu jest bowiem możliwość przeznaczenia pozyskanych z niego środków na dowolne cele – np. na uregulowanie własnych zobowiązań, na zakup surowca, czy na inwestycje – podczas gdy wzięcie kredytu oznacza ściśle określony sposób wydatkowania pieniędzy.
Faktoring restrukturyzacyjny

Warto pamiętać, że z faktoringu mogą skorzystać także firmy w restrukturyzacji, a więc trudnej sytuacji finansowej, ze stratami na działalności podstawowej, zaległościami wobec ZUS lub US, dla których kredyt bankowy jest niedostępny. Jeśli jednak mają grono klientów zainteresowanych ich produktami, mogą dostać gotówkę dzięki usłudze faktoringu.

Faktor może przygotować ratalny plan spłat zaległości wobec urzędów państwowych. Spłaty zaległych podatków i świadczeń regulowane są bezpośrednio z zaliczek, z wystawionych faktur. Pomniejszona kwota przekazywana jest na konto firmy, która uzyskuje zastrzyk gotówki i może dalej działać oraz realizować swoje zobowiązania.

Dodatkowe usługi w faktoringu

Kredyt może być nieco tańszym rozwiązaniem, w przypadku faktoringu otrzymujemy jednak wiele dodatkowych usług. Faktor zdejmuje z barków przedsiębiorcy obowiązek pilnowania kontrahentów. Zaraz po przesłaniu faktury do finansowania, przedsiębiorca nie musi pilnować danej wierzytelności. Nie musi też pamiętać o spłacaniu żadnych rat, jak w przypadku kredytu i zapewnieniu na nie odpowiednich środków na koncie bankowym. W ramach faktoringu przedsiębiorca otrzymuje też dodatkowe usługi związane głównie z obsługą współpracy z kontrahentami. To faktor zajmuje się weryfikowaniem kontrahentów, monitorowaniem płatności, procesami księgowo-administracyjnymi czy w ostateczności przeprowadzeniem procedur windykacyjnych.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu lub skorzystaniu z usług faktora powinna być podjęta po przeanalizowaniu wszystkich czynników istotnych dla konkretnej firmy. Warto przy tym pamiętać, że kredyt i faktoring wcale się nie wykluczają, a wręcz mogą wzajemnie się uzupełniać. Firma korzystająca z faktoringu zachowuje swoją zdolność kredytową i tym samym zostawia sobie otwartą furtkę do pozyskania finansowania bankowego w przyszłości.
 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na kłopoty – faktoring

Zapisy umowy między faktorem (firmą udzielającą finansowania) a faktorantem (przedsiębiorcą) opierają się na kodeksie cywilnym i spółek handlowych. Jednak w zapisach umowy między tymi dwoma stronami występuje jeszcze kontrahent, czyli firma, której zobowiązanie zostało wystawione do obsługi faktoringowej. Faktoring to krótkoterminowe wsparcie finansowe, gdyż okres odroczonych terminów płatności najczęściej waha się w przedziale 30-120 dni.

Ponieważ faktoring posiada zabezpieczenie w postaci faktur, czyli cesji wierzytelności na dzień zawarcia umowy faktoringowej, forma takiego wsparcia finansowego powinna być mniej restrykcyjnie sprawdzana. Jednak analizując i formy faktoringu i raporty, jakie udostępniają firmy takie jak BIG InfoMonitor czy Krajowy Rejestr Długów pokazujące wciąż rosnące długi w poszczególnych sektorach, nie zaskakuje fakt zapisów w regulaminach umów faktoringowych o dodatkowych zabezpieczeniach takich jak weksel in blanco czy zabezpieczenie w postaci pełnomocnictwa do rachunku.

Również zrozumiałe jest to, że czy to bankowa czy pozabankowa instytucja przejmująca cesją wierzytelność musi posiadać pewność spłaty owej wierzytelności. Dlatego też i faktorant i kontrahent poddawani są szczegółowej weryfikacji przy wyższych kwotach limitów faktoringowych.

Weryfikacja faktoranta i kontrahenta

W zależności od tego, czy faktor jest instytucją bankową, czy pozabankową sprawdzana jest zdolność kredytowa firmy oraz terminowości spłacanych zobowiązań przez faktorantów, czy kontrahentów. Banki sprawdzają standardowo Biuro Informacji Kredytowej oraz wewnętrzne bazy. Wymagają również, aby firma prowadziła swoją działalność nie krócej niż 6 miesięcy a w niektórych bankach minimalne kwoty przyznanego limitu mogą osiągnąć nawet 10 tys. zł.
Firmy pozabankowe jak to prywatni inwestorzy, na faktoranta i kontrahenta patrzą przychylniejszym okiem, ale coraz częściej korzystają z usług Kontomatik. Kontomatik to system posiadający licencję AISP, która umożliwia dostęp do informacji o rachunku bankowym (zgodnie z dyrektywą PSD2, AIS to Account Information Service) potwierdza tożsamość oraz pozwala na zbadanie zdolności faktoringowej przez weryfikację wyciągów internetowego konta bankowego osoby prywatnej lub przedsiębiorstwa oczywiście za jego uprzednią zgodą.

Pamiętajmy, że w zależności od formy oferowanego faktoringu to faktor lub faktorant bierze ryzyko niespłacenia faktury w określonym terminie tak więc wyższe ryzyko może powodować wymogi dodatkowych zabezpieczeń, ale również szczegółowej analizy dokumentów finansowych faktoranta, ale i kontrahenta. Warunkiem koniecznym przyznania limitu mogą być również stali odbiorcy (kontrahenci) oraz prowadzenie pełnej, a nie uproszczonej księgowości – takie warunki brzegowe mogą pojawić się w bankach.

@@

Najczęściej faktor wypłaca 90 proc. wartości faktury z odroczonym terminem płatności. Co ważne – faktoring to nie windykacja należności a co a za tym idzie, wszystkie faktury dostarczone do obsługi przez faktora nie mogą posiadać statusu przeterminowanych płatności.

Czy faktoring możemy porównać do kredytu?

Kredyt a faktoring to zupełnie różne formy finansowania, począwszy od okresu kredytowania przez cel kończąc, na cenie danego wsparcia finansowego. Zapewne jednak przy obu tych usługach finansowych trzeba mieć świadomość, że im wyższe ryzyko odzyskania zainwestowanych środków przez faktora, tym wyższa cena usługi oraz bardziej restrykcyjna weryfikacja faktoranta i kontrahenta zupełnie tak samo, jak w przypadku kredytów firmowych.

Rodzaje faktoringu

Faktoring niepełny jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, kiedy firma potrzebuje gotówki na rozwój, zna swoich kontrahentów i może być pewna ich wypłacalności oraz liczy na niższe koszty faktoringu. Faktor nie bierze na siebie odpowiedzialności za spłatę należności przez Kontrahenta. Oznacza to, że odpowiedzialność zapłaty należności przechodzi na faktoranta po upływie terminu zapadalności faktury. Faktoring niepełny może być połączony z faktoringiem jawnym lub niejawnym.

Faktoring pełny najczęściej obwarowany jest dodatkową polisą ubezpieczenia należności. Faktor przejmuje na siebie ryzyko braku spłaty należności przez kontrahenta. Jeżeli przedsiębiorca posiada już polisę ubezpieczenia należności, to warto wykorzystać ją właśnie do faktoringu pełnego.

Z tego rodzaju warto skorzystać, gdy firma podejmuje współpracę z nowymi kontrahentami i obawia się ryzyka niespłacalności swoich zobowiązań a tym samym zabezpiecza procesy windykacyjne cedując je na faktora, bo nie masz wystarczającej wiedzy na temat sytuacji finansowej nowo pozyskanych do współpracy przedsiębiorców. W tym przypadku stosowany jest wyłącznie faktoring jawny.

Faktoring mieszany to połączenie faktoringu pełnego z niepełnym gdzie faktor przyjmuje na siebie zobowiązanie do określonej w umowie wysokości a za kwotę do spłaty powyżej tego limitu odpowiada faktorant.

Faktoring jawny (zwanym notyfikowanym lub otwartym) – kontrahent jest informowany przez faktora o przeniesieniu zapłaty za fakturę na poczet faktora. To najczęściej stosowana forma w faktoringu. O rozpoczęciu procedury faktoringowej faktor uprzedza kontrahenta a kontrahent jako dłużnik wyraża zgodę na cesję praw do wierzytelności.

Faktoring cichy to taki, w którym kontrahent nie jest informowany o przeniesieniu wierzytelności na faktora. To rozwiązanie dla firm, które mogą mieć obawy przed naruszeniem relacji biznesowych. Firma faktoringowa nie wystawia cesji na dostawcę i sprawdza jedynie wiarygodność faktoranta.
Faktoring odwrotny
Ten rodzaj faktoringu polega na przeniesieniu wierzytelności z faktur od dostawcy, czyli przedsiębiorstwo oddaje swoje zobowiązania od dostawców do faktora i ten zobowiązuje się je uregulować i tym samym firma wydłuża własne terminy płatności.
Na rynku usług faktoringowych rozpoznajemy rodzaje faktoringu pod względem zasięgu terytorialnego i tu pojawia się faktoring krajowy i międzynarodowy, który dzieli się na importowy i eksportowy.
Chwila otrzymania zapłaty klasyfikuje faktoring na trzy rodzaje faktoring dyskontowy, wymagalnościowy, czy zaliczkowy.

@@

Koszty faktoringu

Należy pamiętać, że faktoring to usługa finansowa opartą na kodeksie cywilnym, czyli nie podlega pod ustawy o kredycie konsumenckim czy też ustawę antylichwiarską a co za tym idzie opłat związanych z umową faktoringową może być nawet kilka. Koszty, na jakie warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy faktoringowej to:

  • prowizja przygotowawcza lub opłata za rozpatrzenie wniosku,
  • prowizja operacyjna lub abonament miesięczny,
  • odsetki za udzielone finansowanie plus marża,
  • opłatę roczną za utrzymanie limitu,
  • opłatę za przyznanie limitu,
  • opłaty miesięczne za utrzymanie limitu,
  • odsetki za opóźnienia w spłacie należności,
  • prowizje od ryzyka niewypłacalności kontrahentów, czy też związane z obsługą windykacyjną,
  • opłaty związane z aneksami.

Zaznaczę jednak, że na rynku usług faktoringowych możemy skorzystać z opłat abonamentowych lub z jedyną korzystną miesięczną prowizją w wysokości od 1 do 5 proc. kwoty faktury w zależności od ryzyka i kwoty przyznanego limitu.

Faktoring jak każdy produkt finansowy ma swoje wady i zalety. Do zalet zdecydowanie można zaliczyć:szybki dostęp do środków finansowych możliwy już kolejnego dnia po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, kontrola należności oraz windykacja kontrahentów,
uproszczona procedura – wnioski są rozpatrywane nawet w kilka minut w procesie on-line firm pozabankowych, wysokość limitów faktoringu ustalany zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa,
kontrola wypłacalności nowych kontrahentów, nowe możliwości sprzedaży poza granicami kraju
w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo nie zna statystyk rzetelności i wypłacalności zobowiązań przez kontrahentów zagranicznych.

Autorka jest Dyrektorem Sprzedaży w Pomorskim Centrum Wsparcia Biznesu

 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wystawiłeś fakturę i czekasz na przelew? Postaw na faktoring online!

Zrealizowałeś zlecenie, wystawiłeś fakturę i od dłuższego czasu oczekujesz na przelew od kontrahenta – tak mniej więcej wygląda rzeczywistość wielu przedsiębiorstw, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Nie da się ukryć, że długie oczekiwanie na pieniądze może wpłynąć na zachwianie płynności finansowej. Z drugiej jednak strony odmowa wystawiania faktur z wydłużonym okresem płatności może skutkować utratą długofalowej współpracy na korzystnych warunkach finansowych. Rozwiązaniem tych problemów jest faktoring – zewnętrzna forma finansowania dostępna teraz online.

Jak działa faktoring online?

Istota faktoringu online tak jak w przypadku standardowego wariantu polega na przejęciu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych należności wynikających z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. W zamian przedsiębiorca (faktorant) otrzymuje pieniądze – przelew wykonywany jest jeszcze tego samego dnia. Efekt? Cykl rotacji środków ulega skróceniu, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi czekać 30 czy nawet 60 dni na przelewy od kontrahentów.

Każda firma faktoringowa działa w oparciu o ustalone przez siebie zasady. Procedury oraz sposób przyznawania środków może się różnić. Poniżej prezentujemy zasady funkcjonowania faktoringu online dostępnego w ofercie Idea Money.

Krok 1. Wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności.

Krok 2. Wprowadzasz dokument do systemu online.

Krok 3. Oczekujesz na decyzję finansową.

Krok 4. Otrzymujesz przelew z należnością odpowiadającą kwocie finansowania.

Następnie firma faktoringowa oczekuje na wpłatę od kontrahentów, co powoduje „rozliczenie się” między Tobą (faktorantem), a faktorem (firmą faktoringową).

Ile kosztuje faktoring online?

Nie da się wskazać jednego konkretnego kosztu faktoringu online, ponieważ zależy on od wielu czynników. Jedno jest pewne – wydatek może być niższy w porównaniu do oferty dostępnej stacjonarnie. Wynika to po prostu z niższych kosztów obsługi klientów, dlatego wiele zyskujesz.

Jeśli chodzi o faktoring online, dostępny jest najczęściej w formie:

  • abonamentu – faktor pobiera jedną stałą opłatę miesięczną,
  • prowizji dziennej – faktor nalicza niewielką dzienną prowizję za okres od momentu wprowadzenia faktury do systemu aż do jej terminu płatności.

Orientacyjny koszt faktoringu online w formie dziennej prowizji prezentuje poniższy przykład.

Załóżmy, że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz skorzystać z faktoringu. Przyznany został limit 10 000 zł. Chcesz sfinansować fakturę na kwotę 5000 zł. Opłata za finansowanie w Idea Money wynosi 0,078% za dzień. Wprowadzając fakturę (z terminem płatności 30 dni) do systemu pierwszego dnia miesiąca, koszt faktoringu online wyniesie zaledwie 117 zł.

Dlaczego warto zdecydować się na faktoring online?

Faktoring online ma wszystkie korzyści typowe dla standardowego wariantu tej formy finansowania. Zalicza się do nich między innymi:

  • możliwość zachowania płynności finansowej – zapobiegasz zatorom płatniczym, które mogłyby się pojawić w momencie opóźnienia w uregulowaniu należności przez kontrahenta,
  • zwiększenie konkurencyjności – wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności, masz większe szanse na podpisanie dużych kontraktów z korporacjami,
  • możliwość uzyskania lepszych warunków dostaw – regulując swoje zobowiązania wobec dostawców przed czasem, masz mocne argumenty do negocjowania korzystniejszych warunków czy niższych cen,
  • możliwość inwestowania bez ograniczeń – z pieniędzy możesz korzystać w dowolnym zakresie, przeznaczając je nie tylko na bieżące wydatki, ale również rozwój firmy i działania inwestycyjne.

Decydując się na faktoring online, zyskujesz jeszcze więcej – przede wszystkim oszczędzasz czas. Wszelkie formalności dopełniasz przez Internet – bez konieczności wizyty w lokalnych oddziałach firm faktoringowych. Ponadto pieniądze otrzymujesz niemal natychmiast – istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną one wypłacone jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że środki „zamrożone” w fakturach z odroczonym terminem płatności przyczynią się do pojawienia się zatorów płatniczych.

 

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Faktoring skrojony na miarę firmy

Jest szczególnie korzystny dla firm realizujących cykliczne transakcje ze stałymi kontrahentami. Bieżący obrót mogą w ten sposób finansować także te podmioty, które wykorzystały już swoje limity kredytowe lub których zdolność kredytowa jest niewystarczająca w ocenie banku.

Coraz powszechniejsze korzystanie z tej usługi przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw wynika między innymi z faktu, że pozabankowe firmy faktoringowe udzielają finansowania bez względu na branżę działania, czas funkcjonowania na rynku czy skalę działalności firm.  Te instytucje są również elastyczne – robią zarówno jednorazowe transakcje, jak i angażują się w wieloletnie kontrakty, finansują faktury na małe kwoty, jak i stawiają do dyspozycji klientów duże limity finansowania.

Warto podkreślić, że istnieje kilka odmian faktoringu, zatem każdy przedsiębiorca znajdzie produkt najlepiej w danym momencie odpowiadający jego potrzebom.

Faktoring niepełny

Faktoring niepełny, ze względu na  ograniczenie ryzyka po stronie instytucji finansującej, pozwala zaoferować faktorantowi (dostawcy produktów i/lub usług, który wystawia faktury) najkorzystniejsze warunki finansowe. Może on także liczyć na mniejszą, w stosunku do faktoringu pełnego, liczbę formalności związanych z oceną sytuacji finansowej i przyznawaniem limitów odbiorcom,  co skraca proces decyzyjny podmiotów udzielających finansowania. Także wymogi co do zabezpieczeń transakcji są zminimalizowane.

W ramach tej usługi faktorant otrzymuje od faktora (strony finansującej) do 100% wartości kwoty widniejącej na fakturze. Standardowo jest to 80 % wartości wierzytelności.  Dzieje się to bezpośrednio po dostarczeniu przez faktoranta wymaganych przez faktora dokumentów. Pozostała część zapłaty za fakturę (20%) przekazywana jest faktorantowi natychmiast po uregulowaniu przez płatnika faktoringowego (odbiorcę towaru lub usługi, na którego wystawiono fakturę) płatności. Kwota ta jest pomniejszana o wynagrodzenie dla faktora.
Jeśli płatnik spóźnia się z zapłatą, faktor podejmuje działania monitorujące (telefony i e-maile z prośbą o zapłatę). Działania te, naturalnie, są wcześniej ustalane z faktorantem. Jeśli nie przyniosą one efektów, w określonym w umowie czasie, faktorant zobowiązany jest zwrócić otrzymaną wcześniej od faktora kwotę.

Faktoring niejawny

Niekiedy przeszkodą w korzystaniu z faktoringu jest brak zgody odbiorców towarów lub usług na objęcie ich zobowiązań faktoringiem lub wpisanie do umów zakazu przelewu wierzytelności. W takich przypadkach rozwiązaniem jest faktoring niejawny. Podobnie jak w pozostałych rodzajach faktoringu, również w przypadku tej usługi faktor finansuje niewymagalne faktury wystawiane przez klienta. Nie dochodzi jednak do cesji, a płatnik nie jest informowany o przekazaniu wierzytelności do faktoringu i wpłaca środki na wskazane konto.  Dzięki temu firmy korzystają z finansowania, jakim jest faktoring, pomimo umownego zakazu cesji lub braku zgody płatnika.

Faktoring odwrotny

Istotą faktoringu odwrotnego jest opłacanie w  imieniu  przedsiębiorcy  faktur wystawianych przez jego kontrahentów. Oznacza to, że odbiorca usług lub towarów przekazuje faktorowi fakturę, jaką otrzymał, a faktor opłaca ją zgodnie z ustalonym terminem płatności. Z kolei klient spłaca należności wobec faktora w dogodnym dla siebie terminie, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie faktoringowej. W zależności od życzenia klienta, zobowiązania mogą być regulowane w terminie wymagalności lub natychmiast (przed terminem). Dzięki  temu odbiorca zyskuje dodatkowy czas na zapłatę zobowiązań wynikających z zakupów u dostawców. Faktoring odwrotny jest również doskonałym narzędziem umożliwiającym aktywne zarządzanie płynnością (wolne środki finansowe można wykorzystać na dowolny cel) i kształtowanie polityki zakupowej, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie kredytu kupieckiego uzyskanego od kontrahentów oraz negocjowanie korzystnych rabatów w zamian za wcześniejsze uregulowanie należności. Dla niektórych podmiotów gospodarczych korzystanie z tego typu faktoringu jest zupełnie bezkosztowe, ponieważ ich dostawcy udzielają skonta za wcześniejszą płatność. Uzyskana w ten sposób kwota może pokryć koszty korzystania z usługi.

Koszty faktoringu

Koszt faktoringu zależy od wielu czynników, z których najważniejszym jest jakość portfela wierzytelności klienta. Oznacza to, że im stabilniejsza kondycja finansowa płatników i dłuższa historia współpracy z nimi, tym niższa jest prowizja firmy faktoringowej, ponieważ ponosi ona mniejsze ryzyko. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt usługi jest np. rodzaj wybranego przez przedsiębiorcę faktoringu.

Należy jednak zawsze pamiętać, że cena tej usługi (tak, jak i innych usług wspierających zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa) nie powinna być traktowana w kategoriach kosztów, a  raczej w kategoriach inwestycji. Jest to bowiem inwestycja nie tylko w utrzymanie się przedsiębiorstwa na rynku, ważna szczególnie w początkowym okresie istnienia firmy, kiedy to walczy ono o klientów i wyrobienie sobie marki. Jest to także wsparcie rozwoju firmy oraz inwestycja w jego przyszłość.

Katarzyna Sokoła, członek zarządu oraz dyrektor sprzedaży i marketingu INDOS SA

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kiedy faktoring staje się niezbędny?

Tymczasem mogłyby skutecznie z nimi walczyć, korzystając z metod kontroli płynności finansowej, jakie proponuje im rynek. Wśród nich jest przede wszystkim faktoring, który zyskuje na popularności.

Główną funkcją jaką spełnia faktoring jest finansowanie działalności przedsiębiorstwa. Faktor, czyli wyspecjalizowana instytucja finansowa, nabywa wierzytelności wystawcy faktury i w ramach podpisanej umowy zobowiązuje się do uiszczenia wynagrodzenia za nie. To rozwiązanie stworzone zwłaszcza z myślą o firmach wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności, którym przedłużające się, często nawet kilkumiesięczne oczekiwanie na zapłatę za wykonaną usługę czy dostarczony produkt utrudnia funkcjonowanie. Jeśli należności spływają po terminie regulacji zobowiązań, takich jak wypłaty pensji pracowników czy opłaty skarbowe, firma narażona jest na zatory płatnicze i zaburzenia płynności finansowej. Te z kolei mogą przenieść się na kontrahentów, w konsekwencji powodując tzw. „efekt domina”. Dzięki metodzie kontroli płynności finansowej, jaką jest faktoring, firma może uzyskać środki dużo szybciej niż wynika to z terminu zapadalności wierzytelności handlowej. Przykładowo, przedsiębiorca wystawiając fakturę z terminem płatności 60 dni, na dwa miesiące zamraża środki finansowe, podczas gdy oddanie faktury do faktoringu pozwoli uzyskać zapłatę nawet w kilka dni. Dzięki temu możliwe będzie terminowe regulowanie należności, co przełoży się na wiarygodność firmy w opinii klientów, kontrahentów, a także instytucji finansowych.
@@
Każdy podmiot gospodarczy jest jednak inny, dlatego trudno jednoznacznie wskazać idealny moment, w którym powinna zostać podjęta decyzja o wykorzystaniu faktoringu. Istnieją jednak pewne przesłanki poza problemami z płynnością finansową, które powinny skłonić przedsiębiorcę do rozważenia decyzji o wyborze tej usługi.

Takim bodźcem są na przykład plany rozwoju działalności gospodarczej, które zwykle wiążą się z nakładami inwestycyjnymi na zakup nowego wyposażenia bądź modernizację obecnego. Nawet jeśli z bieżących zysków przedsiębiorca bez problemu reguluje wszelkie należności, może się okazać, że nie są to zyski wystarczające na pokrycie kosztów inwestycji. Wówczas warto pomyśleć o dodatkowym źródle kapitału. W tym celu należy przeanalizować stosunek kosztów, z jakimi będzie wiązało się skorzystanie z faktoringu, z potencjalnymi zyskami jakie może przynieść zrealizowana dzięki dodatkowemu finansowaniu inwestycja. Wprowadzone zmiany mogą pozwolić na rozszerzenie skali działalności, zwiększenie liczby klientów, a tym samym zysków. Jeśli będą one dużo większe, należy bez wahania uznać faktoring za najbardziej opłacalną usługę.

Zastanawiając się nad skorzystaniem z dostępnych na rynku metod kontroli płynności finansowej przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju wsparcia oczekuje. Pamiętajmy, że główną funkcją faktoringu jest finansowanie działalności, jednak jest to kompleksowa usługa przynosząca korzyści na wielu płaszczyznach działania firmy. Umowa faktoringowa w zależności od potrzeb może obejmować więcej, a faktorzy – poza samym wykupem wierzytelności i ich monitorowaniem – mogą świadczyć dodatkowe usługi księgowe, prawne czy windykacyjne. Wśród funkcji faktoringu można wymienić funkcję administracyjną, która polega na badaniu wiarygodności kredytowej dłużników, prowadzeniu rozliczeń z dłużnikami, ściąganiu należności czy sporządzaniu zestawień rozliczeń z dłużnikami dla faktoranta (czyli firmy, która przekazuje faktury do faktoringu). Kolejną funkcją jest przejęcie ryzyka wypłacalności dłużnika, które może być częściowe lub pełne.

Faktoring może także zapewniać zaliczkowanie wierzytelności, wykup wierzytelności na okres dłuższy, niż to wynika z terminu płatności na fakturze, a także możliwość dodatkowego kredytowania dla faktoranta i dla dłużnika.

Rozważając opcję skorzystania z faktoringu należy również ocenić, czy zwiększa on efektywność operacyjną firmy i ułatwia codzienne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa w kontekście zarządzania wierzytelnościami, monitorowania należności i windykacji. Każda firma powinna zbadać, jakie koszty wiążą się ze współpracą z instytucją specjalizującą się w obsłudze wierzytelności. Jeżeli koszty skorzystania z usług faktora, który poza finansowaniem zajmie się obsługą wierzytelności, okażą się niższe, warto zdecydować się na tę właśnie usługę.

Ważną przesłanką do skorzystania z usług faktora jest również sezonowość prowadzonej działalności, a zwłaszcza sprzedaży. Jest bowiem wiele branż, które odnotowują znaczne wahania zainteresowania klientów ich usługami i produktami w skali roku, a tym samym swoich zysków. Tymczasem koszty prowadzonej działalności, jakie ponosi przedsiębiorca, są stałe. Pensje dla pracowników, opłaty skarbowe i rachunki to zobowiązania, które firma ponosi przez cały rok, niezależnie od bieżących przychodów. Faktoring pomoże utrzymać płynność finansową w okresach, w których pojawia się efekt sezonowości.

Faktoring nie jest jedyną dostępną na rynku metodą kontroli płynności finansowej firmy. Najbardziej konkurencyjne są dla niego kredyty. Przed podjęciem decyzji, z której opcji skorzystać, firma powinna dokonać analizy, która powinna uwzględniać nie tylko koszty, ale też różnego rodzaju opłaty i prowizje. Brak świadomości istnienia dodatkowych kosztów może być dla firmy niemiłym zaskoczeniem, dlatego lepiej sprawdzić wszystko dokładnie zanim podpiszemy umowę. Z drugiej strony przedsiębiorca powinien uwzględnić też potencjalne korzyści, jakie może uzyskać.

W razie kosztów, faktoring uznawany jest za droższą opcję, jednak wyższe stawki wiążą się z większym zakresem usług. Poza samym finansowaniem to też szereg funkcji dodatkowych, których kredytodawca nie musi pełnić samodzielnie. Należy również pamiętać, iż w przypadku kredytów niższy koszt jest tylko pozorny i wynika z faktu, że oceniamy tylko proponowane oprocentowanie. Banki uwzględniają jednak szereg innych opłat, jak choćby prowizję przygotowawczą i koszty ubezpieczenia kredytu.

Decydując między faktoringiem a kredytem warto też mieć na uwadze fakt, że współpraca z faktorem poprawia strukturę bilansu firmy, nie wpływając na wzrost zadłużenia firmy. Jest to zatem opłacalna usługa, jeśli korzyści związane z lepszą strukturą bilansu (np. wyższy rating, niższy koszt długu) są wyższe niż koszty usługi. W faktoringu nie są wykazywane należności od przedsiębiorstw, ale gotówka na rachunku, co pozytywnie wpływa na poprawę wskaźników finansowych i w perspektywie może przełożyć się na uzyskanie wyższego limitu kredytowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku podmiotów, które w przyszłości planują większe inwestycje i chciałyby skorzystać z kredytu. Warto także mieć na uwadze, iż wymagania jakie stawiają kredytobiorcy są dużo bardziej rozbudowane. Konieczne jest dostarczenie szeregu dokumentów, wykazanie zdolności kredytowej, a następnie pomyślne przejście weryfikacji, przez co wiele podmiotów, szczególnie nowo powstałych, może napotkać trudności przy ubieganiu się o kredyt. Rozpoczęcie współpracy z faktorem jest dużo łatwiejsze, gdyż nie wymaga on twardych zabezpieczeń w postaci aktywów trwałych. Najważniejsza dla niego jest faktorowalność firmy, o której świadczy współpraca z licznymi i stałymi odbiorcami, czy posiadanie klientów z sektora B2B.

Rynek faktoringowy cały czas się zmienia. Firmy faktoringowe rozwijają nowe usługi, wyraźnie widać też ewolucję branży w kierunku obsługi podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dynamicznie rozwija się tzw. mikrofaktoring, dedykowany właśnie MSP. Dotychczas przedsiębiorstwa te niejednokrotnie miały kłopot w uzyskaniu zewnętrznego finansowania, gdyż firmy faktoringowe uważały to za zbyt ryzykowne. Obecnie coraz więcej faktorów zauważa jednak, iż MSP – choć nie wykazują kilkumilionowych zysków – często współpracują z dużymi i wiarygodnymi odbiorcami, a nawet spółkami giełdowymi, dzięki czemu stają się atrakcyjnymi klientami. Także z myślą o mikroprzedsiębiorstwach, którym zależy na poprawieniu płynności finansowej, a niekoniecznie na dodatkowych usługach, powstają rozwiązania, takie jak aukcje faktur. To elastyczna usługa, z której skorzystać mogą nawet bardzo małe podmioty. Na aukcji można bowiem sprzedawać pojedyncze faktury nawet o niewielkiej wartości. Nie ma też potrzeby podpisywania długoterminowej umowy, dzięki czemu spadają koszty usługi faktoringowej.

Podsumowując, wybór wsparcia finansowego z oferty jaką proponuje rynek każdorazowo wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy w przedsiębiorstwie. Należy określić sytuację, w jakiej znajduje się firma, ustalić jakie ma potrzeby i jakiego rodzaju wsparcia oczekuje. Przy ocenie opłacalności faktoringu należy przeanalizować wszystkie płaszczyzny korzyści, jakie oferuje współpraca z faktorem, a nie koncentrować się tylko na analizie samego kosztu usługi.

Autorem tekstu jest Dawid Stolarczyk, Specjalista ds. faktoringu w firmie Faktorama

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie trać kontroli nad fakturami

Op&;źnienia polskich przedsiębiorc&;w z uzyskiwaniem należności

Dane zawarte w raporcie „Skaner MSP”(1) na III kwartał 2013 roku, przygotowanym przez Instytut Keralla Research na zlecenie EFL wskazują, że niemal 60 proc. polskich przedsiębiorc&;w odczuwa problem z uzyskaniem w terminie należności za wystawione faktury. 30,1 proc. badanych określiło, że op&;źnienie w płatności za fakturę trwało do dw&;ch tygodni. Natomiast 23,4 proc. ankietowanych na przelew musiało czekać nawet miesiąc. Rekordem w op&;źnieniu płatności było jej regulowanie po 180 dniach lub po roku od terminu.

Konsekwencje zator&;w dla biznesu

Zatory płatnicze mogą prowadzić do op&;źnień w regulowaniu zobowiązań, konieczności ograniczenia płac i zatrudnienia, podwyższenia cen usług, zaciągania nowych kredyt&;w, zwiększania koszt&;w działalności, a nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Nieterminowe regulowanie należności wobec kontrahent&;w może skutkować niemożnością bieżącego zarządzania biznesem, a tym samym ograniczeniem dalszego rozwoju firmy.

Faktoring pomocny?

W okresie spowolnienia gospodarczego liczba sektor&;w, w kt&;rych przybywa zaległości płatniczych wzrasta. W wielu branżach odczuwalny jest wzrost liczby przedsiębiorstw oczekujących dłużej na swoje płatności. W czasach spowolnienia gospodarczego lub kryzysu, faktoring okazuje się przydatnym narzędziem w powadzeniu biznesu, ponieważ faktorzy finansują długie terminy płatności i zarządzają należnościami swoich klient&;w. Faktoring jest dobrym rozwiązaniem na zatory płatnicze, a także na ryzyko braku zapłaty przez dłużnik&;w.

Nie tylko w czasach kryzysu

Usługa faktoringu wspomaga branże, kt&;re odczuwają kryzys najmocniej. Nie oznacza to jednak, że w czasach stabilizacji ekonomicznej faktoring jest narzędziem zbędnym. Wręcz odwrotnie – jest uniwersalnym narzędziem finansowym, dopasowującym się do sytuacji przedsiębiorc&;w. Z faktoringu można z powodzeniem korzystać w okresie koniunktury, kiedy finansuje on dynamiczny wzrost sprzedaży przedsiębiorstw, umożliwiając wydłużanie termin&;w płatności dla kontrahent&;w. Co więcej, narzędzie to przydaje się do przyspieszania płatności za zakupione materiały produkcyjne, pozwalając uzyskać rabaty u dostawc&;w, poprawiając relacje z nimi i umożliwiając terminowe realizowanie danego zam&;wienia.
koniec_str_1#

Kto może skorzystać z faktoringu

Faktoring jest usługą przeznaczoną dla firm, kt&;re posiadają stałą grupę odbiorc&;w, a gdzie odbywa się sprzedaż towar&;w lub/i usług z odroczoną płatnością. Firmy mogą nie mieć  właściwego zabezpieczenia wymaganego przez banki podczas udzielania kredytu, sprzedają swoje towary lub/i usługi w obrocie krajowym, jak r&;wnież zagranicznym. Nie bez znaczenia są także potrzeby firm, kt&;re potrzebują szybkiego dostępu do kapitału obrotowego i chcą zdyscyplinować swoich odbiorc&;w.

Klient powinien mieć r&;wnież w miarę dobrą sytuację finansową, najlepiej jeśli sprzedaje towary czy usługi na wydłużone terminy płatności (minimum siedem dni). W odr&;żnieniu od kredytu, linia faktoringowa może zostać przyznana firmie o słabszej sytuacji ekonomicznej, ponieważ źr&;dłem spłat są odbiorcy, a nie klient. Faktorzy oceniając transakcje faktoringowe szczeg&;łowo badają jakość portfela wierzytelności, kt&;re finansują i kt&;rych stają się właścicielem.

W interesie przedsiębiorc&;w

Wykorzystanie faktoringu jako zewnętrznego źr&;dła finansowania daje zainteresowanym wiele korzyści. Przede wszystkim faktoring pozwala przedsiębiorcom na zabezpieczenie przed utratą płynności, spowodowaną długimi terminami płatności od swoich kontrahent&;w. Do obowiązk&;w faktora – osoby reprezentującej klienta w sprawach terminowego regulowania należności – należy stały monitoring decyzji finansowych kontrahent&;w klienta. Istotny jest fakt, że w przypadku faktoringu pełnego faktor bierze na siebie zagrożenie braku spłaty wierzytelności. Zatem ocena ryzyka handlowego i weryfikacja wypłacalności odbiorc&;w zmniejszają obawy przedsiębiorc&;w, zaś poprawa dyscypliny płatniczej pozwala na ograniczenie ryzyka związanego z op&;źnieniami w płatnościach.

Warto podkreślić, że dzięki ofercie sp&;łek faktoringowych, przedsiębiorcy mogą mieć polepszoną płynność finansową swoich firm, nie pogarszając tym samym wiarygodności kredytowej. Rozsądniejsze jest zapobieganie sytuacji kryzysowej związanej z płynnością finansową firmy, niż niwelowanie skutk&;w powstałych zator&;w płatniczych poprzez windykację.

Według danych Polskiego Związku Faktor&;w, obroty 20 firm faktoringowych w nim zrzeszonych wyniosły po I p&;łroczu 2013 roku 44 025,68 mln zł, odnotowując tym samym 16,84-proc. wzrost w por&;wnaniu do analogicznego okresu z 2012 roku. Dane te wskazują na dynamiczny rozw&;j i umacnianie się usług faktoringu na polskim rynku.

Stanisław Atanasow
Prezes Zarządu
Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA

1. Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Wyniki badania Keralla Research – opinie i prognozy przedsiębiorc&;w, III kwartał 2013 r., lipiec 2013

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie trać kontroli nad fakturami

Op&;źnienia polskich przedsiębiorc&;w z uzyskiwaniem należności

Dane zawarte w raporcie „Skaner MSP”(1) na III kwartał 2013 roku, przygotowanym przez Instytut Keralla Research na zlecenie EFL wskazują, że niemal 60 proc. polskich przedsiębiorc&;w odczuwa problem z uzyskaniem w terminie należności za wystawione faktury. 30,1 proc. badanych określiło, że op&;źnienie w płatności za fakturę trwało do dw&;ch tygodni. Natomiast 23,4 proc. ankietowanych na przelew musiało czekać nawet miesiąc. Rekordem w op&;źnieniu płatności było jej regulowanie po 180 dniach lub po roku od terminu.

Konsekwencje zator&;w dla biznesu

Zatory płatnicze mogą prowadzić do op&;źnień w regulowaniu zobowiązań, konieczności ograniczenia płac i zatrudnienia, podwyższenia cen usług, zaciągania nowych kredyt&;w, zwiększania koszt&;w działalności, a nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Nieterminowe regulowanie należności wobec kontrahent&;w może skutkować niemożnością bieżącego zarządzania biznesem, a tym samym ograniczeniem dalszego rozwoju firmy.

Faktoring pomocny?

W okresie spowolnienia gospodarczego liczba sektor&;w, w kt&;rych przybywa zaległości płatniczych wzrasta. W wielu branżach odczuwalny jest wzrost liczby przedsiębiorstw oczekujących dłużej na swoje płatności. W czasach spowolnienia gospodarczego lub kryzysu, faktoring okazuje się przydatnym narzędziem w powadzeniu biznesu, ponieważ faktorzy finansują długie terminy płatności i zarządzają należnościami swoich klient&;w. Faktoring jest dobrym rozwiązaniem na zatory płatnicze, a także na ryzyko braku zapłaty przez dłużnik&;w.

Nie tylko w czasach kryzysu

Usługa faktoringu wspomaga branże, kt&;re odczuwają kryzys najmocniej. Nie oznacza to jednak, że w czasach stabilizacji ekonomicznej faktoring jest narzędziem zbędnym. Wręcz odwrotnie – jest uniwersalnym narzędziem finansowym, dopasowującym się do sytuacji przedsiębiorc&;w. Z faktoringu można z powodzeniem korzystać w okresie koniunktury, kiedy finansuje on dynamiczny wzrost sprzedaży przedsiębiorstw, umożliwiając wydłużanie termin&;w płatności dla kontrahent&;w. Co więcej, narzędzie to przydaje się do przyspieszania płatności za zakupione materiały produkcyjne, pozwalając uzyskać rabaty u dostawc&;w, poprawiając relacje z nimi i umożliwiając terminowe realizowanie danego zam&;wienia.
koniec_str_1#

Kto może skorzystać z faktoringu

Faktoring jest usługą przeznaczoną dla firm, kt&;re posiadają stałą grupę odbiorc&;w, a gdzie odbywa się sprzedaż towar&;w lub/i usług z odroczoną płatnością. Firmy mogą nie mieć  właściwego zabezpieczenia wymaganego przez banki podczas udzielania kredytu, sprzedają swoje towary lub/i usługi w obrocie krajowym, jak r&;wnież zagranicznym. Nie bez znaczenia są także potrzeby firm, kt&;re potrzebują szybkiego dostępu do kapitału obrotowego i chcą zdyscyplinować swoich odbiorc&;w.

Klient powinien mieć r&;wnież w miarę dobrą sytuację finansową, najlepiej jeśli sprzedaje towary czy usługi na wydłużone terminy płatności (minimum siedem dni). W odr&;żnieniu od kredytu, linia faktoringowa może zostać przyznana firmie o słabszej sytuacji ekonomicznej, ponieważ źr&;dłem spłat są odbiorcy, a nie klient. Faktorzy oceniając transakcje faktoringowe szczeg&;łowo badają jakość portfela wierzytelności, kt&;re finansują i kt&;rych stają się właścicielem.

W interesie przedsiębiorc&;w

Wykorzystanie faktoringu jako zewnętrznego źr&;dła finansowania daje zainteresowanym wiele korzyści. Przede wszystkim faktoring pozwala przedsiębiorcom na zabezpieczenie przed utratą płynności, spowodowaną długimi terminami płatności od swoich kontrahent&;w. Do obowiązk&;w faktora – osoby reprezentującej klienta w sprawach terminowego regulowania należności – należy stały monitoring decyzji finansowych kontrahent&;w klienta. Istotny jest fakt, że w przypadku faktoringu pełnego faktor bierze na siebie zagrożenie braku spłaty wierzytelności. Zatem ocena ryzyka handlowego i weryfikacja wypłacalności odbiorc&;w zmniejszają obawy przedsiębiorc&;w, zaś poprawa dyscypliny płatniczej pozwala na ograniczenie ryzyka związanego z op&;źnieniami w płatnościach.

Warto podkreślić, że dzięki ofercie sp&;łek faktoringowych, przedsiębiorcy mogą mieć polepszoną płynność finansową swoich firm, nie pogarszając tym samym wiarygodności kredytowej. Rozsądniejsze jest zapobieganie sytuacji kryzysowej związanej z płynnością finansową firmy, niż niwelowanie skutk&;w powstałych zator&;w płatniczych poprzez windykację.

Według danych Polskiego Związku Faktor&;w, obroty 20 firm faktoringowych w nim zrzeszonych wyniosły po I p&;łroczu 2013 roku 44 025,68 mln zł, odnotowując tym samym 16,84-proc. wzrost w por&;wnaniu do analogicznego okresu z 2012 roku. Dane te wskazują na dynamiczny rozw&;j i umacnianie się usług faktoringu na polskim rynku.

Stanisław Atanasow
Prezes Zarządu
Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA

1. Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Wyniki badania Keralla Research – opinie i prognozy przedsiębiorc&;w, III kwartał 2013 r., lipiec 2013

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Specjalista do zadań specjalnych

Po kryzysie przedsiębiorcy odebrali bardzo ważną lekcję. Priorytetem stało się bezpieczne zarządzanie własną firmą. Dzięki temu można przetrwać ciężkie czasy, ale róoacute;wnież spokojnie i racjonalnie inwestować w rozwóoacute;j firmy.

ónbsp;

Konsekwencją kryzysu jest większa czujność przedsiębiorcóoacute;w, skierowana m.in. na długie terminy płatności i kontrahentóoacute;w spóoacute;źniających się z regulowaniem swoich rachunkóoacute;w. Nie dziwi zmiana priorytetóoacute;w osóoacute;b zarządzających firmą, któoacute;rzy otwarcie przyznają, że obecnie ich głóoacute;wnym celem jest utrzymać stabilność finansową przedsiębiorstwa.

ónbsp;

W związku z tym zainteresowanie faktoringiem w czasie kryzysu wzrosło znacząco. Popularność tej usługi wynika z szybkiego oraz proporcjonalnego do obrotóoacute;w firmy finansowania. Przedsiębiorcy wiedzą, ile środkóoacute;w pozyskają tuż po wystawieniu faktur i mogą nimi świadomie zarządzać. Korzyści z faktoringu wynikają także z innej metodologii wyceny ryzyka i znacznie większej elastyczności niż oferują bankowe kredyty.

ónbsp;

Kto powinien być zainteresowany faktoringiem

ónbsp;

Z faktoringu korzystają przedsiębiorstwa, któoacute;re wykorzystały już swoje limity kredytowe lub nie mają szansy na kredyt z innych powodóoacute;w, ale róoacute;wnież te, któoacute;re na bieżąco myślą o inwestycjach czy rozwoju firmy.

ónbsp;

W czasie kryzysu korzystanie z faktoringu stało się dla wielu firm jedynym rozwiązaniem i w konsekwencji o faktoring zaczęli ubiegać się przedsiębiorcy, któoacute;rzy nigdy wcześniej nie byli zainteresowani tą usługą. Coś, co zaczęło się z konieczności, stało się w rezultacie doskonałym narzędziem finansowania w czasach spokojniejszych i korzystnych dla rozwoju firmy.
@@

ónbsp;

Skąd przyszły problemy?

ónbsp;

Przeterminowane zaległości, któoacute;re do tej pory były w dużym stopniu lekceważone, od czasu rozpoczęcia kryzysu nabrały szczegóoacute;lnej wagi. Gdy zamóoacute;wienia spływały szybciej niż firma była je w stanie realizować, mało kto zajmował się płatnościami spóoacute;źnionymi nawet o 90-120 dni. Przedsiębiorcy przyznają, że nie interweniowali z obawy przed utratą kontrahenta, nadmiernego zaufania do niego czy braku wiedzy, jak skutecznie domagać się swoich należności. Kryzys nauczył, że właśnie takie zaległości mogą być pierwszym gwoździem do trumny. Z tego powodu ostatnie miesiące sprawiły, że znacznie wzrosło zainteresowanie ofertami firm faktoringowych, któoacute;re nie tylko minimalizują ryzyko spóoacute;źnionych transakcji, ale róoacute;wnież pomagają odzyskiwać wierzytelności.

ónbsp;

Wahania odczuło wiele branż. Do takich należał m.in. transport, któoacute;ry zawsze jako pierwszy reaguje na zmiany w gospodarce. Kryzys dotknął tę branżę bardzo boleśnie, ponieważ podstawą jej działalności jest paliwo. Niemalże 60 proc. kosztóoacute;w generują karty paliwowe, do któoacute;rych dostęp stał się utrudniony óndash; koncerny naftowe w czasach kryzysu dyktowały warunki, żądały zabezpieczeń, często w przypadku wątpliwości decydowały o gotóoacute;wkowej formie rozliczeń z przewoźnikiem.

ónbsp;

Faktoring okazał się rozwiązaniem idealnie dopasowanym do moich potrzeb. Firma rozwija się z powodzeniem, klienci dopisują, ale ponieważ ogromną część kosztóoacute;w pochłaniają paliwa, nie mogę pozwolić sobie na zatory finansowe. Faktoring jest przede wszystkim szybki óndash; nie muszę czekać na gotóoacute;wkę, któoacute;rej potrzebuję od zaraz. Ale jest jeszcze inna bardzo istotna i wymierna korzyść. Faktoring jest elastyczny, zależy od obrotóoacute;w firmy. Pozwala mi to planować i realizować zamierzone działania. Inne usługi finansowe są sztywne, a zmiany warunkóoacute;w są problematyczne, czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe óndash; tłumaczy Jarosław Jakoniuk, prezes firmy transportowej JAKONTRANS, któoacute;ry korzysta z faktoringu.

ónbsp;

Głóoacute;wnym powodem, dla któoacute;rego przedsiębiorcy korzystają z faktoringu jest kompleksowość tej usługi óndash; od szybkiego i odnawialnego na bieżąco finansowania, poprzez zabezpieczenie ryzykownych transakcji, aż po ograniczenie ryzyka braku płatności i windykację, gdy zajdzie taka konieczność.

ónbsp;

Faktor szyty na miarę

ónbsp;

Dobra firma faktoringowa gotowa jest finansować jak największy portfel należności, a nie tylko wybranych, najbardziej atrakcyjnych kontrahentóoacute;w. Faktoring całego portfela należności jest róoacute;wnież najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy, ponieważ maksymalne finansowanie najlepiej chroni przed ryzykiem (wszystkie faktury klienta znajdują się w tych samych rękach i faktor ma możliwość zauważenia nieprawidłowości na wczesnym etapie, może zapobiegać ewentualnym kłopotom na czas).

ónbsp;

ónbsp;Zastanawiając się nad doborem firmy faktoringowj należy zwróoacute;cić uwagę na róoacute;żnice procedur, warunki finansowania, stawki, podejście do klientóoacute;w. Warto wiedzieć, że czołowe firmy faktoringowe są członkami Polskiego Związku Faktoróoacute;w, któoacute;ry propaguje międzynarodowe standardy w branży oraz popularyzuje usługi faktoringowe. Na stronie internetowej PZF znajdują się podstawowe informacje o każdej z kilkunastu firm członkowskich. Najlepiej od razu wysłać zapytanie wprost do faktoróoacute;w specjalizujących się w segmencie, do któoacute;rego należy dane przedsiębiorstwo.

ónbsp;

Faktoring oferują banki oraz niezależne firmy faktoringowe. Niezależne firmy faktoringowe z założenia mają ciekawszą ofertę óndash; pomagają bowiem nie tylko w finansowaniu, ale także w zarządzaniu należnościami. Bezpieczny dla firm faktoring wymaga wielu czynności, któoacute;rych nie oferują banki óndash; zaczynając od indywidualnego podejścia i elastyczności, poprzez wyższy standard obsługi klienta, a na aktywnym zarządzaniu wierzytelnościami kończąc. Proponują też wiele usług dodatkowych. Do najważniejszych z nich należą:

ónbsp;

Weryfikacja kontrahentóoacute;w óndash; przy pomocy wywiadowni gospodarczych firma faktoringowa bada i sporządza raport o sytuacji finansowej odbiorcóoacute;w,

ónbsp;

Obsługa wierzytelności óndash; faktor prowadzi konta transakcji, monituje, czy płatności przychodzą na czas oraz raportuje o zapłaconych i niezapłaconych fakturach,

ónbsp;

Windykację należności óndash; zadaniem faktora jest pomoc w odzyskaniu niezapłaconych wierzytelności oraz pomoc prawna w egzekucji oraz sądowych działaniach windykacyjnych.

Im więcej usług dodatkowych oferuje faktor w podstawowej cenie, tym lepiej dla przedsiębiorcy.

ónbsp;

Na rynku działa kilkanaście firm faktoringowych, któoacute;re mocno ze sobą konkurują, a to dobra wiadomość dla przedsiębiorcóoacute;w. Dlatego zawsze warto próoacute;bować negocjować.

\"\"

¬róoacute;dło: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Specjalista do zadań specjalnych

Po kryzysie przedsiębiorcy odebrali bardzo ważną lekcję. Priorytetem stało się bezpieczne zarządzanie własną firmą. Dzięki temu można przetrwać ciężkie czasy, ale róoacute;wnież spokojnie i racjonalnie inwestować w rozwóoacute;j firmy.

ónbsp;

Konsekwencją kryzysu jest większa czujność przedsiębiorcóoacute;w, skierowana m.in. na długie terminy płatności i kontrahentóoacute;w spóoacute;źniających się z regulowaniem swoich rachunkóoacute;w. Nie dziwi zmiana priorytetóoacute;w osóoacute;b zarządzających firmą, któoacute;rzy otwarcie przyznają, że obecnie ich głóoacute;wnym celem jest utrzymać stabilność finansową przedsiębiorstwa.

ónbsp;

W związku z tym zainteresowanie faktoringiem w czasie kryzysu wzrosło znacząco. Popularność tej usługi wynika z szybkiego oraz proporcjonalnego do obrotóoacute;w firmy finansowania. Przedsiębiorcy wiedzą, ile środkóoacute;w pozyskają tuż po wystawieniu faktur i mogą nimi świadomie zarządzać. Korzyści z faktoringu wynikają także z innej metodologii wyceny ryzyka i znacznie większej elastyczności niż oferują bankowe kredyty.

ónbsp;

Kto powinien być zainteresowany faktoringiem

ónbsp;

Z faktoringu korzystają przedsiębiorstwa, któoacute;re wykorzystały już swoje limity kredytowe lub nie mają szansy na kredyt z innych powodóoacute;w, ale róoacute;wnież te, któoacute;re na bieżąco myślą o inwestycjach czy rozwoju firmy.

ónbsp;

W czasie kryzysu korzystanie z faktoringu stało się dla wielu firm jedynym rozwiązaniem i w konsekwencji o faktoring zaczęli ubiegać się przedsiębiorcy, któoacute;rzy nigdy wcześniej nie byli zainteresowani tą usługą. Coś, co zaczęło się z konieczności, stało się w rezultacie doskonałym narzędziem finansowania w czasach spokojniejszych i korzystnych dla rozwoju firmy.
@@

ónbsp;

Skąd przyszły problemy?

ónbsp;

Przeterminowane zaległości, któoacute;re do tej pory były w dużym stopniu lekceważone, od czasu rozpoczęcia kryzysu nabrały szczegóoacute;lnej wagi. Gdy zamóoacute;wienia spływały szybciej niż firma była je w stanie realizować, mało kto zajmował się płatnościami spóoacute;źnionymi nawet o 90-120 dni. Przedsiębiorcy przyznają, że nie interweniowali z obawy przed utratą kontrahenta, nadmiernego zaufania do niego czy braku wiedzy, jak skutecznie domagać się swoich należności. Kryzys nauczył, że właśnie takie zaległości mogą być pierwszym gwoździem do trumny. Z tego powodu ostatnie miesiące sprawiły, że znacznie wzrosło zainteresowanie ofertami firm faktoringowych, któoacute;re nie tylko minimalizują ryzyko spóoacute;źnionych transakcji, ale róoacute;wnież pomagają odzyskiwać wierzytelności.

ónbsp;

Wahania odczuło wiele branż. Do takich należał m.in. transport, któoacute;ry zawsze jako pierwszy reaguje na zmiany w gospodarce. Kryzys dotknął tę branżę bardzo boleśnie, ponieważ podstawą jej działalności jest paliwo. Niemalże 60 proc. kosztóoacute;w generują karty paliwowe, do któoacute;rych dostęp stał się utrudniony óndash; koncerny naftowe w czasach kryzysu dyktowały warunki, żądały zabezpieczeń, często w przypadku wątpliwości decydowały o gotóoacute;wkowej formie rozliczeń z przewoźnikiem.

ónbsp;

Faktoring okazał się rozwiązaniem idealnie dopasowanym do moich potrzeb. Firma rozwija się z powodzeniem, klienci dopisują, ale ponieważ ogromną część kosztóoacute;w pochłaniają paliwa, nie mogę pozwolić sobie na zatory finansowe. Faktoring jest przede wszystkim szybki óndash; nie muszę czekać na gotóoacute;wkę, któoacute;rej potrzebuję od zaraz. Ale jest jeszcze inna bardzo istotna i wymierna korzyść. Faktoring jest elastyczny, zależy od obrotóoacute;w firmy. Pozwala mi to planować i realizować zamierzone działania. Inne usługi finansowe są sztywne, a zmiany warunkóoacute;w są problematyczne, czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe óndash; tłumaczy Jarosław Jakoniuk, prezes firmy transportowej JAKONTRANS, któoacute;ry korzysta z faktoringu.

ónbsp;

Głóoacute;wnym powodem, dla któoacute;rego przedsiębiorcy korzystają z faktoringu jest kompleksowość tej usługi óndash; od szybkiego i odnawialnego na bieżąco finansowania, poprzez zabezpieczenie ryzykownych transakcji, aż po ograniczenie ryzyka braku płatności i windykację, gdy zajdzie taka konieczność.

ónbsp;

Faktor szyty na miarę

ónbsp;

Dobra firma faktoringowa gotowa jest finansować jak największy portfel należności, a nie tylko wybranych, najbardziej atrakcyjnych kontrahentóoacute;w. Faktoring całego portfela należności jest róoacute;wnież najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy, ponieważ maksymalne finansowanie najlepiej chroni przed ryzykiem (wszystkie faktury klienta znajdują się w tych samych rękach i faktor ma możliwość zauważenia nieprawidłowości na wczesnym etapie, może zapobiegać ewentualnym kłopotom na czas).

ónbsp;

ónbsp;Zastanawiając się nad doborem firmy faktoringowj należy zwróoacute;cić uwagę na róoacute;żnice procedur, warunki finansowania, stawki, podejście do klientóoacute;w. Warto wiedzieć, że czołowe firmy faktoringowe są członkami Polskiego Związku Faktoróoacute;w, któoacute;ry propaguje międzynarodowe standardy w branży oraz popularyzuje usługi faktoringowe. Na stronie internetowej PZF znajdują się podstawowe informacje o każdej z kilkunastu firm członkowskich. Najlepiej od razu wysłać zapytanie wprost do faktoróoacute;w specjalizujących się w segmencie, do któoacute;rego należy dane przedsiębiorstwo.

ónbsp;

Faktoring oferują banki oraz niezależne firmy faktoringowe. Niezależne firmy faktoringowe z założenia mają ciekawszą ofertę óndash; pomagają bowiem nie tylko w finansowaniu, ale także w zarządzaniu należnościami. Bezpieczny dla firm faktoring wymaga wielu czynności, któoacute;rych nie oferują banki óndash; zaczynając od indywidualnego podejścia i elastyczności, poprzez wyższy standard obsługi klienta, a na aktywnym zarządzaniu wierzytelnościami kończąc. Proponują też wiele usług dodatkowych. Do najważniejszych z nich należą:

ónbsp;

Weryfikacja kontrahentóoacute;w óndash; przy pomocy wywiadowni gospodarczych firma faktoringowa bada i sporządza raport o sytuacji finansowej odbiorcóoacute;w,

ónbsp;

Obsługa wierzytelności óndash; faktor prowadzi konta transakcji, monituje, czy płatności przychodzą na czas oraz raportuje o zapłaconych i niezapłaconych fakturach,

ónbsp;

Windykację należności óndash; zadaniem faktora jest pomoc w odzyskaniu niezapłaconych wierzytelności oraz pomoc prawna w egzekucji oraz sądowych działaniach windykacyjnych.

Im więcej usług dodatkowych oferuje faktor w podstawowej cenie, tym lepiej dla przedsiębiorcy.

ónbsp;

Na rynku działa kilkanaście firm faktoringowych, któoacute;re mocno ze sobą konkurują, a to dobra wiadomość dla przedsiębiorcóoacute;w. Dlatego zawsze warto próoacute;bować negocjować.

\"\"

¬róoacute;dło: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiązanie na kryzys







Faktoring może nie jest lekiem na całe zło, ale na pewno jest świetnym narzędziem finansowania bieżącej działalności. Szczegóoacute;lnie teraz, w czasie kryzysu. Faktoring nie jest cudownym antidotum, za sprawą któoacute;rego znikną objawy panującej dokoła recesji. Niestety nie. Jednak możne pomóoacute;c zminimalizować jej skutki i sprawić, że wielu przedsiębiorcóoacute;w przestanie martwić się skutkami zastoju gospodarczego. A czyż nie o to chodzi?

ónbsp;

ónbsp;

Nasi klienci zdecydowanie podkreślają, że kwestie rentowności biznesu, dochodowości czy wypracowywanej marży, któoacute;re jeszcze rok temu były najważniejszymi wskaźnikami w ich działalności, obecnie schodzą na drugi plan. Zdecydowanie podstawową kwestią w tej chwili jest zapewnienie dopływu środkóoacute;w obrotowych i zachowanie płynności finansowej. A w obecnej sytuacji nie jest to łatwa rzecz.

ónbsp;

Polityka bankóoacute;w została mocno zaostrzona, kredyty są mało dostępne i drogie. Banki wymagają ustanawiania wysokich zabezpieczeń, któoacute;rymi mało któoacute;ry przedsiębiorca dysponuje. Powszechne stało się róoacute;wnież wypowiadanie przez banki umóoacute;w kredytowych. W takiej sytuacji faktoring dla wielu firm to jedyne źróoacute;dło finansowania obrotowego.

ónbsp;

@@

ónbsp;

Finansowanie…

ónbsp;

ónbsp;

Faktor nie wymaga ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń, nie oczekuje też idealnych wynikóoacute;w finansowych od klienta. Udzielone finansowanie firmy faktoringowe zabezpieczają wierzytelnościami, a to oznacza, że niemal każda firma, któoacute;ra sprzedaje stosując odroczone terminy płatności (nawet ta z przejściowymi kłopotami finansowymi, któoacute;re teraz zdarzają się dość często) może skorzystać z tej formy finansowania.

ónbsp;

Podpisując umowę faktoringu przedsiębiorca zapewnia sobie stałość finansowania. Nie zdarza się, aby firmy faktoringowe nagle wypowiadały swoim klientom umowy i odcinały ich z dnia na dzień od źróoacute;dła finansowania. Nawet pogorszenie sytuacji finansowej klienta nie powoduje gwałtownych ruchóoacute;w ze strony faktora, ponieważ faktor oczekuje na zwrot udzielonego finansowania nie bezpośrednio od klienta, ale od jego dłużnikóoacute;w, któoacute;rych zazwyczaj jest kilku albo kilkunastu. Tym samym ryzyko finansowania rozkłada się na wiele firm i dzięki temu faktor nie spanikuje nawet wóoacute;wczas, gdy nie ma pełnego zabezpieczenia ze strony klienta.

ónbsp;

Obserwując naszych klientóoacute;w widzimy, że kryzys daje się we znaki większości branż. Płynność finansowa nierozerwalnie związana jest z rotacją należności óndash; dłużnicy opóoacute;źniają spłaty, a cykl rotacji należności wydłuża się. Rozmawiając z dłużnikami słyszymy óbdquo;nie płacę, bo mi nie płacąórdquo;. Brak szybkiego spływu należności może być przyczyną dużych kłopotóoacute;w w biznesie.

ónbsp;

Aby zminimalizować ten problem zachęcam gorąco do korzystania z faktoringu. Bo faktoring to nie tylko finansowanie, ale także zarządzanie należnościami. Firma faktoringowa óndash; dzięki temu, że posiada wykwalifikowane zespoły windykacyjne, zaplecze w postaci doświadczeń, praktyki, kontaktóoacute;w z kancelariami prawnymi i komornikami óndash; szybciej i skuteczniej odzyskuje pieniądze od dłużnikóoacute;w. To ważne, szczegóoacute;lnie teraz, gdy liczba zgłaszanych upadłości bije rekordy i szansa na odzyskanie pieniędzy zamrożonych w fakturach maleje z dnia na dzień.

ónbsp;

ónbsp;

…i prewencja

ónbsp;

ónbsp;

Opróoacute;cz finansowania i skutecznego odzyskiwania pieniędzy od dłużnikóoacute;w, faktoring zapewnia prewencyjną ochronę przed nieuczciwymi dłużnikami. Faktorzy mają szeroki dostęp do róoacute;żnego rodzaju baz i raportóoacute;w, dzięki któoacute;rym szybko mogą sprawdzić standing kontrahenta. Sprawdzanie na wszystkie możliwe sposoby firm, któoacute;rej sprzedajemy z odroczonym terminem płatności jest szczegóoacute;lnie zalecane.

ónbsp;

Dodatkowo faktoring oferuje ubezpieczanie należności óndash; zaróoacute;wno krajowych, jak i zagranicznych. Faktoring z ubezpieczeniem polecamy szczegóoacute;lnie tym firmom, któoacute;re eksportują lub nie rozpraszają sprzedaży, uzależniając się tym samym od jednego czy dwóoacute;ch odbiorcóoacute;w. Dzisiaj to bardzo ryzykowne działanie, któoacute;re wiele przedsiębiorstw (zwłaszcza z branży odzieżowej) doprowadziło do dużych kłopotóoacute;w finansowych.

ónbsp;

Podsumowując, można powiedzieć, że faktoring to mieszanka kluczowych w dobie recesji wartości dla każdego przedsiębiorcy. Zapewnia finansowanie obrotowe, zarządzanie należnościami, windykację dłużnikóoacute;w, sprawdzanie standingu kontrahentóoacute;w, jak róoacute;wnież oferuje ubezpieczenie należności. To pakiet, w któoacute;ry powinien zaopatrzyć się każdy przedsiębiorca, aby bez większego szwanku przetrwać czas recesji.

ónbsp;

Faktoring na pewno nie wyciągnie całej gospodarki z kryzysu, ale zdecydowanie może w znaczący sposóoacute;b łagodzić jego skutki dla małych i średnich przedsiębiorcóoacute;w.

ónbsp;

ónbsp;

Autorka, Magdalena Martynowska: dyrektor warszawskiego oddziału Bibby Financial Services

ónbsp;

\"\"

¬róoacute;dło: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiązanie na kryzys







Faktoring może nie jest lekiem na całe zło, ale na pewno jest świetnym narzędziem finansowania bieżącej działalności. Szczegóoacute;lnie teraz, w czasie kryzysu. Faktoring nie jest cudownym antidotum, za sprawą któoacute;rego znikną objawy panującej dokoła recesji. Niestety nie. Jednak możne pomóoacute;c zminimalizować jej skutki i sprawić, że wielu przedsiębiorcóoacute;w przestanie martwić się skutkami zastoju gospodarczego. A czyż nie o to chodzi?

ónbsp;

ónbsp;

Nasi klienci zdecydowanie podkreślają, że kwestie rentowności biznesu, dochodowości czy wypracowywanej marży, któoacute;re jeszcze rok temu były najważniejszymi wskaźnikami w ich działalności, obecnie schodzą na drugi plan. Zdecydowanie podstawową kwestią w tej chwili jest zapewnienie dopływu środkóoacute;w obrotowych i zachowanie płynności finansowej. A w obecnej sytuacji nie jest to łatwa rzecz.

ónbsp;

Polityka bankóoacute;w została mocno zaostrzona, kredyty są mało dostępne i drogie. Banki wymagają ustanawiania wysokich zabezpieczeń, któoacute;rymi mało któoacute;ry przedsiębiorca dysponuje. Powszechne stało się róoacute;wnież wypowiadanie przez banki umóoacute;w kredytowych. W takiej sytuacji faktoring dla wielu firm to jedyne źróoacute;dło finansowania obrotowego.

ónbsp;

@@

ónbsp;

Finansowanie…

ónbsp;

ónbsp;

Faktor nie wymaga ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń, nie oczekuje też idealnych wynikóoacute;w finansowych od klienta. Udzielone finansowanie firmy faktoringowe zabezpieczają wierzytelnościami, a to oznacza, że niemal każda firma, któoacute;ra sprzedaje stosując odroczone terminy płatności (nawet ta z przejściowymi kłopotami finansowymi, któoacute;re teraz zdarzają się dość często) może skorzystać z tej formy finansowania.

ónbsp;

Podpisując umowę faktoringu przedsiębiorca zapewnia sobie stałość finansowania. Nie zdarza się, aby firmy faktoringowe nagle wypowiadały swoim klientom umowy i odcinały ich z dnia na dzień od źróoacute;dła finansowania. Nawet pogorszenie sytuacji finansowej klienta nie powoduje gwałtownych ruchóoacute;w ze strony faktora, ponieważ faktor oczekuje na zwrot udzielonego finansowania nie bezpośrednio od klienta, ale od jego dłużnikóoacute;w, któoacute;rych zazwyczaj jest kilku albo kilkunastu. Tym samym ryzyko finansowania rozkłada się na wiele firm i dzięki temu faktor nie spanikuje nawet wóoacute;wczas, gdy nie ma pełnego zabezpieczenia ze strony klienta.

ónbsp;

Obserwując naszych klientóoacute;w widzimy, że kryzys daje się we znaki większości branż. Płynność finansowa nierozerwalnie związana jest z rotacją należności óndash; dłużnicy opóoacute;źniają spłaty, a cykl rotacji należności wydłuża się. Rozmawiając z dłużnikami słyszymy óbdquo;nie płacę, bo mi nie płacąórdquo;. Brak szybkiego spływu należności może być przyczyną dużych kłopotóoacute;w w biznesie.

ónbsp;

Aby zminimalizować ten problem zachęcam gorąco do korzystania z faktoringu. Bo faktoring to nie tylko finansowanie, ale także zarządzanie należnościami. Firma faktoringowa óndash; dzięki temu, że posiada wykwalifikowane zespoły windykacyjne, zaplecze w postaci doświadczeń, praktyki, kontaktóoacute;w z kancelariami prawnymi i komornikami óndash; szybciej i skuteczniej odzyskuje pieniądze od dłużnikóoacute;w. To ważne, szczegóoacute;lnie teraz, gdy liczba zgłaszanych upadłości bije rekordy i szansa na odzyskanie pieniędzy zamrożonych w fakturach maleje z dnia na dzień.

ónbsp;

ónbsp;

…i prewencja

ónbsp;

ónbsp;

Opróoacute;cz finansowania i skutecznego odzyskiwania pieniędzy od dłużnikóoacute;w, faktoring zapewnia prewencyjną ochronę przed nieuczciwymi dłużnikami. Faktorzy mają szeroki dostęp do róoacute;żnego rodzaju baz i raportóoacute;w, dzięki któoacute;rym szybko mogą sprawdzić standing kontrahenta. Sprawdzanie na wszystkie możliwe sposoby firm, któoacute;rej sprzedajemy z odroczonym terminem płatności jest szczegóoacute;lnie zalecane.

ónbsp;

Dodatkowo faktoring oferuje ubezpieczanie należności óndash; zaróoacute;wno krajowych, jak i zagranicznych. Faktoring z ubezpieczeniem polecamy szczegóoacute;lnie tym firmom, któoacute;re eksportują lub nie rozpraszają sprzedaży, uzależniając się tym samym od jednego czy dwóoacute;ch odbiorcóoacute;w. Dzisiaj to bardzo ryzykowne działanie, któoacute;re wiele przedsiębiorstw (zwłaszcza z branży odzieżowej) doprowadziło do dużych kłopotóoacute;w finansowych.

ónbsp;

Podsumowując, można powiedzieć, że faktoring to mieszanka kluczowych w dobie recesji wartości dla każdego przedsiębiorcy. Zapewnia finansowanie obrotowe, zarządzanie należnościami, windykację dłużnikóoacute;w, sprawdzanie standingu kontrahentóoacute;w, jak róoacute;wnież oferuje ubezpieczenie należności. To pakiet, w któoacute;ry powinien zaopatrzyć się każdy przedsiębiorca, aby bez większego szwanku przetrwać czas recesji.

ónbsp;

Faktoring na pewno nie wyciągnie całej gospodarki z kryzysu, ale zdecydowanie może w znaczący sposóoacute;b łagodzić jego skutki dla małych i średnich przedsiębiorcóoacute;w.

ónbsp;

ónbsp;

Autorka, Magdalena Martynowska: dyrektor warszawskiego oddziału Bibby Financial Services

ónbsp;

\"\"

¬róoacute;dło: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiązanie na kryzys







Faktoring może nie jest lekiem na całe zło, ale na pewno jest świetnym narzędziem finansowania bieżącej działalności. Szczegóoacute;lnie teraz, w czasie kryzysu. Faktoring nie jest cudownym antidotum, za sprawą któoacute;rego znikną objawy panującej dokoła recesji. Niestety nie. Jednak możne pomóoacute;c zminimalizować jej skutki i sprawić, że wielu przedsiębiorcóoacute;w przestanie martwić się skutkami zastoju gospodarczego. A czyż nie o to chodzi?

ónbsp;

ónbsp;

Nasi klienci zdecydowanie podkreślają, że kwestie rentowności biznesu, dochodowości czy wypracowywanej marży, któoacute;re jeszcze rok temu były najważniejszymi wskaźnikami w ich działalności, obecnie schodzą na drugi plan. Zdecydowanie podstawową kwestią w tej chwili jest zapewnienie dopływu środkóoacute;w obrotowych i zachowanie płynności finansowej. A w obecnej sytuacji nie jest to łatwa rzecz.

ónbsp;

Polityka bankóoacute;w została mocno zaostrzona, kredyty są mało dostępne i drogie. Banki wymagają ustanawiania wysokich zabezpieczeń, któoacute;rymi mało któoacute;ry przedsiębiorca dysponuje. Powszechne stało się róoacute;wnież wypowiadanie przez banki umóoacute;w kredytowych. W takiej sytuacji faktoring dla wielu firm to jedyne źróoacute;dło finansowania obrotowego.

ónbsp;

@@

ónbsp;

Finansowanie…

ónbsp;

ónbsp;

Faktor nie wymaga ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń, nie oczekuje też idealnych wynikóoacute;w finansowych od klienta. Udzielone finansowanie firmy faktoringowe zabezpieczają wierzytelnościami, a to oznacza, że niemal każda firma, któoacute;ra sprzedaje stosując odroczone terminy płatności (nawet ta z przejściowymi kłopotami finansowymi, któoacute;re teraz zdarzają się dość często) może skorzystać z tej formy finansowania.

ónbsp;

Podpisując umowę faktoringu przedsiębiorca zapewnia sobie stałość finansowania. Nie zdarza się, aby firmy faktoringowe nagle wypowiadały swoim klientom umowy i odcinały ich z dnia na dzień od źróoacute;dła finansowania. Nawet pogorszenie sytuacji finansowej klienta nie powoduje gwałtownych ruchóoacute;w ze strony faktora, ponieważ faktor oczekuje na zwrot udzielonego finansowania nie bezpośrednio od klienta, ale od jego dłużnikóoacute;w, któoacute;rych zazwyczaj jest kilku albo kilkunastu. Tym samym ryzyko finansowania rozkłada się na wiele firm i dzięki temu faktor nie spanikuje nawet wóoacute;wczas, gdy nie ma pełnego zabezpieczenia ze strony klienta.

ónbsp;

Obserwując naszych klientóoacute;w widzimy, że kryzys daje się we znaki większości branż. Płynność finansowa nierozerwalnie związana jest z rotacją należności óndash; dłużnicy opóoacute;źniają spłaty, a cykl rotacji należności wydłuża się. Rozmawiając z dłużnikami słyszymy óbdquo;nie płacę, bo mi nie płacąórdquo;. Brak szybkiego spływu należności może być przyczyną dużych kłopotóoacute;w w biznesie.

ónbsp;

Aby zminimalizować ten problem zachęcam gorąco do korzystania z faktoringu. Bo faktoring to nie tylko finansowanie, ale także zarządzanie należnościami. Firma faktoringowa óndash; dzięki temu, że posiada wykwalifikowane zespoły windykacyjne, zaplecze w postaci doświadczeń, praktyki, kontaktóoacute;w z kancelariami prawnymi i komornikami óndash; szybciej i skuteczniej odzyskuje pieniądze od dłużnikóoacute;w. To ważne, szczegóoacute;lnie teraz, gdy liczba zgłaszanych upadłości bije rekordy i szansa na odzyskanie pieniędzy zamrożonych w fakturach maleje z dnia na dzień.

ónbsp;

ónbsp;

…i prewencja

ónbsp;

ónbsp;

Opróoacute;cz finansowania i skutecznego odzyskiwania pieniędzy od dłużnikóoacute;w, faktoring zapewnia prewencyjną ochronę przed nieuczciwymi dłużnikami. Faktorzy mają szeroki dostęp do róoacute;żnego rodzaju baz i raportóoacute;w, dzięki któoacute;rym szybko mogą sprawdzić standing kontrahenta. Sprawdzanie na wszystkie możliwe sposoby firm, któoacute;rej sprzedajemy z odroczonym terminem płatności jest szczegóoacute;lnie zalecane.

ónbsp;

Dodatkowo faktoring oferuje ubezpieczanie należności óndash; zaróoacute;wno krajowych, jak i zagranicznych. Faktoring z ubezpieczeniem polecamy szczegóoacute;lnie tym firmom, któoacute;re eksportują lub nie rozpraszają sprzedaży, uzależniając się tym samym od jednego czy dwóoacute;ch odbiorcóoacute;w. Dzisiaj to bardzo ryzykowne działanie, któoacute;re wiele przedsiębiorstw (zwłaszcza z branży odzieżowej) doprowadziło do dużych kłopotóoacute;w finansowych.

ónbsp;

Podsumowując, można powiedzieć, że faktoring to mieszanka kluczowych w dobie recesji wartości dla każdego przedsiębiorcy. Zapewnia finansowanie obrotowe, zarządzanie należnościami, windykację dłużnikóoacute;w, sprawdzanie standingu kontrahentóoacute;w, jak róoacute;wnież oferuje ubezpieczenie należności. To pakiet, w któoacute;ry powinien zaopatrzyć się każdy przedsiębiorca, aby bez większego szwanku przetrwać czas recesji.

ónbsp;

Faktoring na pewno nie wyciągnie całej gospodarki z kryzysu, ale zdecydowanie może w znaczący sposóoacute;b łagodzić jego skutki dla małych i średnich przedsiębiorcóoacute;w.

ónbsp;

ónbsp;

Autorka, Magdalena Martynowska: dyrektor warszawskiego oddziału Bibby Financial Services

ónbsp;

\"\"

¬róoacute;dło: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *