Podstawy pożyczki konsolidacyjnej – co powinieneś wiedzieć?

Przed cyklem podwyżek stóp procentowych kredyty i pożyczki z oprocentowaniem zmiennym były rekordowo tanie. Trudno więc się dziwić, że Polacy sięgali po zewnętrzne źródła finansowania chętnie i… powszechnie. Niestety, decyzje Rady Polityki Pieniężnej spowodowały wzrost rat nawet o 80 proc. Osoba, która przed podwyżkami co miesiąc przelewała na konto banku 3000 zł, obecnie musi przelewać na nie niemal dwa razy tyle.

Jak nietrudno zgadnąć, takie realia zachwiały płynnością finansową wielu gospodarstw domowych i spowodowały potężne problemy z terminowym regulowaniem rat. Skutecznym sposobem na finansowy oddech i zmniejszenie kwoty miesięcznych zobowiązań może być sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna – co to?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka na spłatę zobowiązań finansowych względem instytucji finansowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, kilka miesięcznych rat zastąpisz jedną, niższą – ratą pożyczki konsolidacyjnej. Przedmiotem konsolidacji mogą być kredyty i pożyczki gotówkowe, ratalne, samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych czy w liniach debetowych. Obniżenie raty odbywa się kosztem wydłużenia okresu spłaty, a także – w niektórych przypadkach – kosztem obniżenia oprocentowania. Choć dłuższy okres spłaty może oznaczać wyższe koszty, nie warto rezygnować z konsolidacji. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej poprawisz swoją sytuację finansową i zminimalizujesz ryzyko windykacji i pogorszenia historii kredytowej w BIK-u. Kiedy Twoja sytuacja finansowa wróci do normy, będziesz mógł nadpłacać raty lub spłacić pożyczkę wcześniej. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych – tak czy nie?

Czy po pożyczkę konsolidacyjną mogą sięgnąć osoby zadłużone? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zdefiniujemy zadłużenie. Pożyczka konsolidacyjna jest produktem dla osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań, lecz wciąż spłacają je w terminie. Jednym z warunków otrzymania konsolidacji jest bowiem pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Opóźnienia w spłacie (zwłaszcza te trwające powyżej 30 dni) mogą znacząco ją pogorszyć i co za tym idzie zmniejszyć lub przekreślić szanse na otrzymanie pożyczki.

Zanim podpiszesz umowę pożyczki konsolidacyjnej

Co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy pożyczki konsolidacyjnej?

1. Jeśli chcesz wziąć pożyczkę konsolidacyjną, korzystaj z usług znanych i sprawdzonych instytucji finansowych. Rozpoznawalny pożyczkodawca to gwarancja bezpiecznego pożyczania.

2. Pożyczki konsolidacyjne to popularne produkty dostępne w większości instytucji finansowych. Zanim wybierzesz tę jedyną, porównaj dostępne kwoty, okresy spłaty i koszty (zwłaszcza wskaźnik RRSO).

3. Uważaj na instytucje pozabankowe. Pożyczka konsolidacyjna pozabankowa może, ale wcale nie musi okazać się dobrym wyborem. Mimo kolejnych regulacji na rynku pożyczek pozabankowych wciąż funkcjonują firmy, które żerując na naiwności klientów, pożyczają pieniądze na lichwiarski procent.

4. Zanim sięgniesz po konsolidację, sprawdź zasady wcześniej spłaty aktualnych zobowiązań finansowych. Jeśli wcześniejsza spłata będzie wiązała się z koniecznością uiszczenia wysokiej prowizji, konsolidacja może okazać się nieopłacalna.

5. Instytucja finansowa, która udzieli Ci pożyczki konsolidacyjnej, nie przeleje pieniędzy na Twoje konto, lecz prześle środki bezpośrednio do innych instytucji finansowych celem spłaty Twoich pożyczek i kredytów. Aby sięgnąć po konsolidację, będziesz potrzebował więc nie tylko dokumentu tożsamości i zaświadczenia o wysokości i źródle dochodów, ale także dokumentów potwierdzających pozostałe do spłaty kwoty zobowiązań.

Opracowano na zlecenie partnera tj. Kasy Stefczyka.

¬ródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dostac-kredyt-konsolidacyjny-majac-dlugi

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *