Zapewne część z Państwa, a w szczegóoacute;lności Ci, któoacute;rzy prowadzą działalność gospodarczą doskonale orientują się o czy mowa óndash; czy oby na pewno? Przybliżę Państwu zagadnienie dotyczące PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności óndash; w skróoacute;cie PKD.
ónbsp;
Polska Klasyfikacja Działalności nadzorowana jest przez Głóoacute;wny Urząd Statystyczny oraz Urzędy mu podległe. PKD ma zastosowanie do róoacute;żnego rodzaju rejestróoacute;w óndash; zaróoacute;wno tych prowadzonych przez Urzędy jako Ewidencja Działalności Gospodarczej dotycząca osóoacute;b fizycznych, jak i Krajowy Rejestr Sądowy dla osóoacute;b prawnych.
ónbsp;
PKD wykorzystywana jest także do:
óbull;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp; klasyfikowania podmiotóoacute;w gospodarczych dla potrzeb krajowego urzędowego rejestru podmiotóoacute;w gospodarki narodowej REGON óndash; wg rodzaju prowadzonej przez nie działalności,
óbull;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp; określania struktury gospodarki krajowej z punktu widzenia społecznego podziału pracy,
óbull;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp; ekonomicznej analizy rozwoju gospodarczego,
óbull;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp; sporządzania poróoacute;wnań międzynarodowych,
óbull;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp; opracowywania bilansóoacute;w gospodarki narodowej,
óbull;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp;ónbsp; zestawianiu informacji statystycznych, odpowiednio poróoacute;wnywalnych z innymi krajami.
@@
ónbsp;
Polska Klasyfikacja Działalności gospodarczej to nic innego jak umownie przyjęty, hierarchicznie usystematyzowany zbióoacute;r rodzajóoacute;w działalności społeczno-gospodarczej, jaką realizują podmioty gospodarcze. PKD ustala nazwy, symbole i zakres grup klasyfikacyjnych na pięciu róoacute;żnych poziomach. Poziomy dzielimy na sekcje, podsekcje, działy, grupy, klasy i podklasy.
ónbsp;
Zagadnienie PKD jest obecnie niezwykle istotne ze względu na zmianę, jaką przedsiębiorcy muszą przeprowadzić w zakresie PKD do 31 grudnia 2009 r. Od stycznia 2008 r. do końca grudnia 2009 r. wszystkie podmioty posiadające kod PKD mają obowiązek zastąpić PKD 2004 nowym kodem PKD 2007. Wynika to wprost z Rozporządzenia Rady Ministróoacute;w z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz.U. z 2007 r., Nr 251, poz. 1885). Obowiązek zmiany PKD dotyczy także jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wykonywanych przez te jednostki zleconych zadań administracji publicznej, edukacji czy pomocy społecznej oraz zakładóoacute;w budżetowych i komunalnych. Nowe PKD znacznie róoacute;żni się od poprzedniego, co powoduje, że każdy przedsiębiorca zmuszony jest do zmiany swojej klasyfikacji działalności.
ónbsp;
Głóoacute;wnym czynnikiem, któoacute;ry wpłynął na potrzebę zmian w PKD jest wciąż rozwijająca się globalna gospodarka, związane z tym zmiany ekonomiczne oraz potrzeba wymiany informacji gospodarczych na arenie międzynarodowej.
Na świecie istnieje pięć dużych systemóoacute;w klasyfikacyjnych w zakresie działalności, aczkolwiek z punktu widzenia Polskiej Klasyfikacji Działalności najistotniejszy jest system ONZ-towski (ISIC) oraz system Unii Europejskiej (NACE), gdyż na podstawie tych systemóoacute;w Międzyresortowy Zespóoacute;ł ds. Wdrażania Klasyfikacji Działalności oraz Klasyfikacji Wyrobóoacute;w i Usług opracowywał PKD 2007. Przyczyną aktualizacji była konieczność zapewnienia spóoacute;jności klasyfikacji na trzech poziomach: światowym, regionalnym (europejskim) i krajowym, a ponadto konieczność wprowadzenia poróoacute;wnywalności odpowiednich danych statystycznych oraz przystosowanie klasyfikacji do rozwoju gospodarki światowej, w szczegóoacute;lności rozwoju nowych technologii i rodzajóoacute;w działalności.
ónbsp;
W związku ze zmianami, każdy kto prowadzi działalność (niezależnie od tego czy jest osobą fizyczną czy prawną) ma obowiązek zmienić do końca 2009 r. kody PKD. Pomocne do tego są informacje, wyszukiwarki i klucze powiązań pomiędzy PKD 2004 a PKD 2007, któoacute;re bez problemu znajdą Państwo w internecie. Szczegóoacute;lnie polecam stronę Głóoacute;wnego Urzędu Statystycznego: www.stat.gov.pl.
ónbsp;
Wszystkie podmioty rejestrujące działalność do 31 grudnia 2009 r. powinny dostosować się do nowych kodóoacute;w PKD 2007. Pamiętajmy, iż wprowadzając jakiekolwiek zmiany do już istniejącej działalności warto zmienić jednocześnie klasyfikację kodóoacute;w PKD, co zaoszczędza nie tylko nasz cenny czas, ale i ogranicza koszty. Jeśli prowadzimy działalność rejestrowaną za pomocą Ewidencji Działalności Gospodarczej, formularze znajdziemy w odpowiednim urzędzie lub na stronie internetowej urzędu, a jeśli prowadzimy działalność jako osoba prawna, to powinniśmy wypełnić formularz KRS-WM (dostępny na stronie www.ms.gov.pl).
ónbsp;
Zmiana PKD nie powoduje zmiany numeróoacute;w REGON, nie będzie więc potrzeby zmiany firmowych pieczątek i formularzy. Przedsiębiorcy óndash; w zależności od tego w jakiej formie prowadząónbsp;działalność óndash; będą otrzymywać od urzędóoacute;w statystyczny oraz urzędóoacute;w gmin ankiety aktualizacyjne, na podstawie któoacute;rych zostaną nadane nowe kody, wynikające z klasyfikacji PKD 2007.
ónbsp;
Pamiętajmy, aby nie przegapić terminu narzuconego przez ustawodawcę i odpowiednio wcześnie zgłosić zmiany kodóoacute;w, unikając tym samym problemóoacute;w mogących się pojawić w związku z nie dopełnieniem obowiązku aktualizacji naszej działalności.
¬róoacute;dło: Gazeta Małych i Średnich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl